لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

نیویورک تایمز: آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا به پرزیدنت بایدن نسبت به «خطر تصرف افغانستان توسط طالبان» هشدار داده‌اند


ملا عبدالغنی برادر، مذاکره‌کننده طالبان، در کنفرانس صلح افغانستان در مسکو، روسیه - ۱۸ مارس ۲۰۲۱
ملا عبدالغنی برادر، مذاکره‌کننده طالبان، در کنفرانس صلح افغانستان در مسکو، روسیه - ۱۸ مارس ۲۰۲۱

بنابر یک گزارش خبری که روز جمعه ۶ فروردین منتشر شده است آژانس‌های اطلاعاتی ایالات متحده به دولت پرزیدنت بایدن هشدار داده‌اند که اگر نیروهای نظامی آمریکا پیش از دستیابی به توافق تقسیم قدرت بین طرفین جنگ در افغانستان از آن کشور خارج شوند، طالبان می‌تواند در کمتر از دو تا سه سال، بیشتر افغانستان را تحت سلطه خود درآورد.

به گزارش رویترز، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات ناشناس آمریکایی گزارش داده است که چنین تصرفی، به طور بالقوه می‌تواند امکان بازگشت و استقرار القاعده در افغانستان را در اختیار آن گروه قرار دهد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در حال تصمیم‌گیری پیرامون بیرون بردن ۳۵۰۰ سرباز خود - یعنی آخرین گروه سربازان آمریکایی در افغانستان - در موعد مقرر است. بنا بر توافق‌نامه‌ای که در فوریه ۲۰۲۰ در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ با طالبان منعقد شد، تاریخ این خروج اول ماه مه ۲۰۲۱ تعیین شده است.

نیویورک تایمز نوشته است، برخی از مقامات آمریکایی که طرفدار ماندن نیروهای آمریکایی در افغانستان هستند، از گزارش آژانس‌های اطلاعاتی برای استدلال باقی ماندن سربازهای آمریکایی بیش از مهلت تعیین شده، استفاده می کنند.

کاخ سفید از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

به نوشته نیویورک تایمز، این ارزیابی محرمانه آژانس اطلاعاتی آمریکا سال گذشته در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ انجام شده بود.

پرزیدنت بایدن روز پنجشنبه در اولین کنفرانس خبری خود گفت که رعایت مهلت مقرر، که مستلزم خروج ۷ هزار تن دیگر از نیروهای ائتلاف است، دشوار خواهد بود. ولی رئیس جمهوری آمریکا در همان زمان گفت که حضور نیروهای آمریکایی در آن کشور تا سال آینده را «نمی‌تواند تصور کند.»

طالبان روز جمعه اخطار داد که اگر نیروهای خارجی بیش از موعد مقرر تعیین شده در توافق‌نامه طالبان با ایالات متحده در خاک افغانستان باقی بمانند، خشونت‌های خود علیه آنها را از سر خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG