Meeting of the JCPOA Joint Commission, in Vienna
عباس عراقچی - آرشیو

عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران در گفتگوهای احیای برجام می گوید که ایالات متحده آمادگی خود را برای برداشتن بسیاری از تحریم ها ابراز کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای عراقچی این مطلب را به تلویزیون دولتی ایران در روز جمعه ۱۷ اردیبهشت بیان کرد. او اما گفت که این ابراز آمادگی آمریکا از تهران کامل نیست و درخواست های ایران بیش از این است.

عراقچی همچنین گفت که اطلاعات رسیده از آمریکا نشان می دهد که واشنگتن برای بازگشت به توافق هسته ای «جدی» است.

مذاکرات برای بررسی بازگشت آمریکا و ایران به تطابق با مفاد توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ برجام، روز جمعه از سر گرفته شد. یک روز قبل از ادامه مذاکرات، خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به ایران اشاره کرده است که تهران نباید انتظار امتیاز عمده جدیدی از ایالات متحده داشته باشد.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام ارشد دولت بایدن نوشت که موفقیت و یا شکست گفتگوها به این بستگی دارد که ایران باید یک «تصمیم سیاسی» بگیرد که آیا امتیازاتی که تاکنون آمریکا پیشنهاد کرده را می پذیرد و تعهداتش در برجام را اجرا می کند یا خیر.

The State Department in Washington, Monday, Dec. 15, 2014. Authorities say an electrical transformer explosion has caused power…
یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: توافق در وین امکان‌پذیر است، اما موضع ایران در قبال رعایت برجام روشن نیست
یک عضو ارشد وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت در گفتگوی تلفنی با خبرنگاران گفت: «در دور گذشته روشن شد که ایران و آمریکا باید چه اقداماتی بکنند تا هر دو به تبعیت از توافق درآیند. بنابراین اگر ایران تصمیم بگیرد که واقعاً می‌خواهد به تبعیت درآید خیلی سریع (ظرف چند هفته) می‌توانیم به توافق و عملی کردن آن برسیم. این امر حتی تا پیش از انتخابات ایران امکان‌پذیر است. اما هنوز مطمئن نیستیم که ایران بخواهد دقیقاً به رعایت آن چه در برجام آمده است بازگردد.»