لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

تظاهرات در زیمبابوه علیه رابرت موگابه


هزاران نفر از مردم حراره پایتخت زیمبابوه با ابراز شادمانی از دخالت ارتش در کنترل دولت خواهان استعفای رابرت موگابه این کشور شدند.آقای موگابه ۳۷ سال است که زمام امور را در زیمبابوه در دست دارد.

در این راهپیمایی که بعد از ظهر شنبه ۲۷ آبان برگزار شد، شرکت کنندگان با در دست داشتن تصاویر فرمانده ارتشی که موگابه را در حصر خانگی قرار داده، از این فرمانده تشکر کردند.

ارتش زیمبابوه با اعلام دستگیری برخی از نزدیکان این مسن‌ترین رهبر یک کشور در جهان، گفته است «پیشرفت مهمی» در گفت‌وگوهای مربوط به کناره گیری موگابه از قدرت حاصل شده است. برخی از نمایندگان حزب حاکم نیز از رأی عدم اعتماد به او گفته‌اند.

گزارش ها هم حکایت از درخواست موگابه برای در نظر گرفتن وقت بیشتر برای مذاکره خروج از قدرت دارد. موگابه ۹۳ ساله، پیرترین رئیس دولت جهان لقب دارد.

زیمبابوه در دهه ۸۰ میلادی در یک مسیر خونین به استقلال رسید و آقای موگابه از همان زمان قدرت را در دست گرفت. او ابتدا در نقش یک رهبر مردمی ظاهر شد اما بعد از مدتی با نقض حقوق بشر، تقلب در انتخابات و تصمیمات خودکامه به چهره ای منفور تبدیل شد بطوریکه از سوی کشورهای غربی تحت تحریم قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG