لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

ولودیمیر زلنسکی: اقدامات ضد‌حمله‌ای ارتش اوکراین علیه نیروهای روس در حال انجام است


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در یک کنفرانس خبری در کی‌یف در کنار جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، گفت که اقدامات ضد‌حمله‌ای و دفاعی ارتش اوکراین علیه نیروهای روس «در حال انجام» است.

زلنسکی همچنین تاکید کرد که ذهنیت فرماندهان ارشد او، هم‌زمان با درگیری شدید نیروها در خط مقدم، همچنان «مثبت» است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ولودیمیر زلنسکی، در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات روز قبل ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه مبنی بر «آغاز حمله متقابل علیه اوکراین و متحمل شدن تلفات قابل توجه نیروهای اوکراینی» گفت: «اقدامات متقابل و تدافعی در اوکراین در حال انجام است. من در مورد آنها با جزئیات صحبت نمی‌کنم.»

مقامات ارشد اوکراینی از اعلام یک ضدحمله تمام عیار خودداری کرده‌اند، گرچه برخی از تحلیل‌گران غربی به دلیل درگیری‌های شدید و گزارش‌هایی مبنی بر استفاده از نیروهای ذخیره، معتقد‌ند که یک حمله متقابل شدید در جریان است.

ستاد کل ارتش اوکراین، روز شنبه اعلام کرد که «نبردهای سنگین» در روز گذشته در منطقه شرقی صنعتی این کشور ادامه دارد. این ستاد جزئیات را اعلام نکرد، اما گفت که نیروهای روسیه در مناطق جنوبی خرسون و زاپروژیا در اوکراین، در حال «دفاع از خود» و انجام حملات هوایی و توپ‌خانه‌ای هستند.

اختصاص میلیاردها دلار تجهیزات نظامی غربی به اوکراین -که برخی از آن‌ها از تکنولوژی‌های پیشرفته و برتر برخوردارند- انتظارات را درباره زمان استفاده از آن‌ها و تأثیر آن بر خطوط دفاعی روسیه افزایش داده است.

در همین رابطه جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در توییتر نوشت: «با ادامه و تشدید حملات رژیم روسیه به اهداف غیرنظامی در اوکراین، ما بودجه جدیدی را برای کمک‌های نظامی فراهم می‌کنیم و «عملیات یونیفایر» -آموزش نظامی و ماموریت ظرفیت سازی کانادا در حمایت از نیروهای مسلح اوکراین- را تا سال ۲۰۲۶ تمدید می‌کنیم.»

او افزود: «ما همچنین اقداماتی برای توقیف دارایی‌های روسیه در کانادا و اعمال تحریم‌های بیشتر انجام خواهیم داد.»

نخست وزیر کانادا در ادامه گفت: «ما در واکنش به فروپاشی سد نواکاخوفکا، حمایت‌هایی را انجام دادیم و به سازمان‌هایی که به نیازهای مردم آسیب دیده از سیلاب ناشی از این حادثه پاسخ می‌دهند، کمک می‌کنیم. ما همچنین متعهد به کمک در بازسازی پس از سیل، هستیم.»

XS
SM
MD
LG