لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

زلنسکی خواهان تجهیز سیستم دفاعی اوکراین در برابر«بمب‌های هدایت شونده» روسیه شد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، چهارشنبه دوم خرداد درخواست تازه‌ای برای دریافت سیستم‌های دفاعی ارتقاء یافته به منظور محافظت از شهرهای این کشور در برابر «بمب‌های هدایت شونده» مطرح کرد.

او این بمب‌ها را «ابزار اصلی» حمله‌های اخیر مسکو توصیف کرد.

زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی شبانه گفت که اوکراین در توسعه تسلیحات الکترونیکی پیشرفت داشته است، «اما در مقابله با بمب‌های روسیه کارهای زیادی باقی مانده است.»

او گفت که درحال حاضر هیچ جایگزینی جز توسعه سیستم‌های محافظتی وجود ندارد و تاکید کرد «اوکراین به سیستم‌ها و تاکتیک‌هایی نیاز دارد که به ما امکان می‌دهد از مواضع، شهرها و جوامع خود در برابر این بمب‌ها محافظت کنیم.»

زلنسکی گفت که بمب‌های هدایت شونده «اکنون عملا ابزار اصلی ترور روسیه و پیشروی اشغالگران است.»

رئیس جمهوری اوکراین مدتهاست که خواستار بهبود دفاع هوایی شده است زیرا روسیه حملات خود را به مراکز برق‌رسانی و سایر زیرساخت‌ها تشدید می کند. روسیه می‌گوید که سایت‌های غیرنظامی را هدف قرار نمی‌دهد، اما از زمان تهاجم اسفندماه ۱۴۰۰ به اوکراین، هزاران نفر کشته و زخمی شده‌اند.

اوایل این ماه، زلنسکی گفت که روسیه بیش از۳۲۰۰ بمب هدایت شونده علیه اهداف اوکراینی در طول فروردین ماه به‌همراه بیش از ۳۰۰ موشک و حدود ۳۰۰ پهپاد از نوع «شاهد» استفاده کرده است.

به نوشته رویترز، روسیه به طور فزاینده ای به این بمب‌ها متوسل شده است که توسط یک سیستم هدایت به سمت هدف هدایت می‌شوند، پتانسیل مخرب زیادی دارند و خطرات کمتری برای خدمه هوایی دارند.

در عین حال، مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، روز چهارشنبه به صدای آمریکا گفت واشنگتن باید «به اوکراین اجازه دهد جنگ را به روشی که صلاح می‌داند پیش ببرد.»

او این اظهارات را در ارتباط با نحوه استفاده اوکراین از تسلیحات ارائه شده توسط ایالات متحده در جنگ علیه روسیه عنوان کرد.

اوکراین در هفته‌های اخیر بارها از دولت جو بایدن خواسته است ممنوعیت استفاده از تسلیحات ارائه شده توسط ایالات متحده برای حمله به اهدافی در داخل روسیه را لغو کند.

مایک جانسون در خصوص این موضوع به صدای آمریکا گفت: «آنها [اوکراین] نیاز دارند که بتوانند با [روسیه] مقابله کنند. و فکر می‌کنم تلاش ما برای مدیریت جزئی تلاش‌ها در آنجا، سیاست خوبی برای ما نیست.»

الکساندرا اوستینوا، یکی از اعضای پارلمان اوکراین که به تازگی از واشنگتن دیدن کرده است، گفت که روسیه از محدودیت های ایالات متحده در مورد نحوه استفاده اوکراین از سلاح های ارائه شده توسط ایالات متحده به نفع خود استفاده می کند.

روز دوشنبه این هفته گروهی دو حزبی از قانونگذاران آمریکایی نامه ای به لوید آستین وزیر دفاع نوشتند و خواهان آن شدند که اوکراین اجازه استفاده از سلاح های آمریکایی برای استفاده علیه اهداف استراتژیک در خاک روسیه را داشته باشد.

همزمان، جو آستین، وزیر دفاع آمریکا تصریح کرد ایالات متحده از اوکراین انتظار دارد که از سلاح‌های ارائه شده تنها در داخل خاک خود استفاده کند.

XS
SM
MD
LG