لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

زلنسکی: اوکراین به حملات زمستانی روسیه پاسخ خواهد داد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، می‌گوید که اوکراین امسال تنها به عملیات تدافعی بسنده نخواهد کرد و اگر روسیه عملیات هوایی را با هدف فلج کردن شبکه برق ملی انجام دهد، با حملات متقابل اوکراین رو‌به‌رو خواهد شد.

زلنسکی روز چهارشنبه ۳ آبان در پیام‌رسان تلگرام نوشت: «ما در حال آماده شدن برای حمله تروریست‌ها به زیرساخت‌های انرژی هستیم. امسال نه تنها از خود دفاع خواهیم کرد، بلکه پاسخ خواهیم داد.»

با نزدیک شدن زمستان اوکراین از این که روسیه قصد بمباران زیرساخت‌های انرژی کلیدی را برای تضعیف روحیه مردم داشته باشد نگران است. میلیون‌ها نفر از اوکراینی ها زمستان سال گذشته به دلیل حمله روسیه به تاسیسات برق با موشک و هواپیماهای بدون سرنشین با قطعی برق و سایر قطعی‌ها مواجه شدند.

این در حالی است که مقامات اوکراین اعلام کردند که حمله هواپیمای بدون سرنشین روسیه در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۳ آبان به ساختمان‌های نزدیک نیروگاه هسته‌ای خملنیتسکی در غرب اوکراین آسیب رساند و ۲۰ نفر زخمی شدند.

رویترز می‌گوید دقیقا مشخص نیست که میزان آسیب وارده به این نیروگاه هسته‌ای چه قدر است؛ اما خطوط برق آسیب دیده است و بیش از ۱۸۰۰ مصرف‌کننده در شهرهای نتیشین و اسلاوتا در نزدیکی این نیروگاه با قطع برق مواجه شدند.

همزمان با تداوم حملات روسیه در اوکراین، رویترز گزارش می‌دهد که جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، گفت که اروپا نباید حمایت مشترک خود از اوکراین را کاهش دهد.

ملونی روز ۳ آبان پیش از نشست رهبران اتحادیه اروپا در مجلس سنا اظهار کرد که همبستگی اروپا با اسرائیل در برابر حمله ویرانگر گروه اسلامگرای حماس در اوایل ماه جاری نباید سبب ضعیف شدن حمایت مشترک‌ اروپا از اوکراین شود.

اُلکساندر پروکودین، فرماندار منطقه خرسون در جنوب اوکراین، هم روز چهارشنبه ۳ آبان گفت که یک شهروند این منطقه در حمله هوایی بامداد صبح به خرسون کشته شد.

پروکودین گفت که نیروهای روسیه طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۵ حمله هوایی به منطقه خرسون انجام داده اند.

اوایل این هفته، مقامات محلی دستور تخلیه اجباری خانواده‌ها از سه منطقه خرسون را به دلیل حملات بمب‌گذاری صادر کردند و گفتند که ۸۰۲ کودک و خانواده هایشان از ۲۳ شهرک باید تخلیه شوند.

کی‌یف نیروهای روسیه را در نوامبر گذشته پس از چندین ماه اشغال از بخشی از منطقه خرسون بیرون راند، اما نیروهای روسی به گلوله باران پایتخت منطقه و مناطق اطراف آن از آن سوی رودخانه دنیپرو ادامه داده اند.

رویترز در مورد توانایی های تسلیحاتی طرفین می‌گوید روسیه که زیرساخت‌های انرژی را یک «هدف مشروع» می‌نامد، زمستان گذشته با استفاده از بمب‌افکن‌های استراتژیک و کشتی‌های جنگی حملات دوربرد منظمی را برای شلیک موشک‌های کروز از صدها مایل دورتر انجام داد و اوکراین عمدتاً قادر به پاسخگویی نبود.

اگرچه اوکراین هنوز چنین تسلیحات دوربردی را در اختیار ندارد، اما از آن زمان به تاکنون، اوکراین قابلیت‌های حمله خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. هواپیماهای بدون سرنشین تولید کرده و به سلاح های غربی مانند موشک های کروز طوفان سایه و موشک های بالستیک دوربرد معروف به «آتاسمس» دست یافته است.

هفته گذشته، اوکراین اعلام کرد که برای اولین بار از موشک آتاسمس استفاده کرده و خسارات سنگینی به دو فرودگاه در مناطق تحت اشغال روسیه وارد کرده است.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG