لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

اوکراین از «دریافت منظم» موشک‌های دوربرد آمریکایی خبر داد


 دیمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکرای
 دیمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکرای

در پی استفاده ارتش اوکراین از «سامانه‌های موشکی تاکتیکی ارتش» در جنگ با روسیه، دیمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکراین، روز پنجشنبه ۲۷ مهر گفت که کشورش محموله‌های این موشک دوربرد را به طور منظم از آمریکا دریافت خواهد کرد.

دیمیتری کولبا در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی این تحول را نتیجه توافق ولودیمیر زلنسکی و جو بایدن، روسای جمهوری اوکراین و آمریکا، در پی ملاقات اخیر آنها در واشنگتن ذکر کرد.

کاخ سفید روز سه‌شنبه ۲۵ مهر از ارائه موشک‌های «سامانه‌های موشکی تاکتیکی ارتش»، که به اختصار «اتکمز» خوانده می‌شود، به کی‌یف خبر داده بود. زلنسکی نیز اعلام کرد که نیروهای این کشور این موشک‌ها را در عملیات به کار برده‌اند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان به تازگی گزارش داد که اوکراین از این موشک‌ها، با بُرد حداکثر سیصد کیلومتر، برای هدف قراردادن پایگاه‌های هوایی روسیه در مناطق اشغالی شرق اوکراین، از حمله بردیانسک و لوهانسک، بهره گرفته است.

مقام‌های کی‌یف در اختیار داشتن این موشک‌ها را عاملی موثر در جنگ با روسیه توصیف کرده و تاکنون بارها خواستار دریافت آنها شده بودند.

پیشتر نیز وزیر امور خارجه اوکراین بر اهمیت کمک‌های نظامی در زمینه «قابلیت‌های پدافند هوایی» و «تامین موشک‌های دوربرد» تاکید کرده بود.

از تعداد دقیق این موشک‌های ارسالی به اوکراین خبری منتشر نشده است. با این حال روزنامه نیویورک تایمز به نقل از دو مقام غربی گزارش داده است که آمریکا تاکنون حدود بیست فروند از این موشک‌ها را به اوکراین تحویل داده است.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که دولت آمریکا سرگرم بررسی ارائه کمک‌هایی به ارزش ۶۰ میلیارد دلار به اوکراین و ۱۰ میلیارد دلار به اسرائیل است.

منابع: رویترز و سی‌ان‌ان

XS
SM
MD
LG