لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

زلنسکی در کنگره آمریکا خواستار تداوم کمک مالی به اوکراین برای مقابله با روسیه شد


ولودیمیر زلنسکی همراه با چاک شومر، دموکرات ارشد مجلس سنا، و میچ مک‌کانل، جمهوری‌خواه ارشد
ولودیمیر زلنسکی همراه با چاک شومر، دموکرات ارشد مجلس سنا، و میچ مک‌کانل، جمهوری‌خواه ارشد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، سه‌شنبه ۲۱ آذر در شهر واشنگتن با قانون‌گذاران آمریکایی در کنگره ایالات متحده ملاقات کرد.

زلنسکی در این دیدار خواستار ادامه حمایت نظامی آمریکا از اوکراین برای مقابله با تهاجم نظامی روسیه شد، هرچند که احتمالا این درخواست او با واکنش تردید‌آمیز برخی از جمهوری‌خواهان روبه‌رو خواهد شد.

زلنسکی هنگامی که در ساختمان کنگره برای حضور در جلسه‌ای پشت درهای با سناتورهای آمریکا در حال حرکت بود، مورد تشویق حاضران قرار گرفت. چاک شومر، دموکرات ارشد مجلس سنا، و میچ مک‌کانل، جمهوری‌خواه ارشد، او را همراهی می‌کردند.

زلنسکی در آستانه زمستان و با توجه به کشته شدن ده‌ها هزار اوکراینی، کسری بودجه، و پیشرفت‌های روسیه در جبهه شرق، از واشنگتن می‌خواهد تا کمک‌های نظامی و بشردوستانه مورد نیاز اوکراین را فراهم کند.

رئیس‌جمهوری اوکراین در دومین روز سفر خود به واشنگتن، سه‌شنبه با مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان، نیز به طور خصوصی دیدار می‌کند. او سپس راهی کاخ سفید می‌شود و پس از ملاقات با جو بایدن، عصر روز سه‌شنبه در یک نشست خبری به همراه رئیس‌جمهوری آمریکا شرکت خواهد کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در کنگره ایالات متحده
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در کنگره ایالات متحده

کاخ سفید هفته گذشته به کنگره ایالات متحده گفت که پس از پایان سال میلادی جاری، دولت دیگر بودجه‌ای برای تهیه تسلیحات بیشتر برای اوکراین ندارد.

از هنگام تهاجم نظامی روسیه به ا‌وکراین، کنگره آمریکا بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار برای کمک به کی‌یف اختصاص داده است. اما از زمانی که جمهوری‌خواهان کنترل مجلس نمایندگان ایالات متحده را به دست گرفتند، بودجه‌ جدیدی برای کمک به ا‌وکراین تصویب نشده است.

برخی از جمهوری‌خواهان با کمک‌های بیشتر به اوکراین مخالف هستند، و درباره اهداف جنگ و نحوه هزینه‌کردن پول ایالات متحده پرسش می‌کنند.

به گفته مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، قانون‌گذاران به جزئیات بیشتری درباره اهداف دولت از کمک به اوکراین نیاز دارند، و برخی نیز هرگونه کمک بیشتر را منوط به تغییر سیاست‌های مهاجرتی بایدن کردند.

زلنسکی روز دوشنبه در سخنرانی خود برای گروهی از نظامیان آمریکایی در واشنگتن، گفته بود که ولادیمیر پوتین و «دارو و دسته بیمار او» از حل نشدن موضوع کمک به اوکراین شادمان هستند.

سخنرانی ولودیمیر زلنسکی در دانشگاه دفاع ملی در واشنگتن
سخنرانی ولودیمیر زلنسکی در دانشگاه دفاع ملی در واشنگتن

به گفته آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، اطلاعات تازه نشان می‌دهد که «به نظر می‌رسد روسیه معتقد است که یک بن‌بست نظامی در طول زمستان، حمایت غرب از اوکراین را کاهش می دهد» و در نهایت به نفع روسیه خواهد بود.

او در ادامه افزود که اوکراین در متوقف کردن نیروهای روسی موفق بوده است، اما پوتین به رغم تلفات سنگین نیروها و تجهیزات، به نیروهای خود فرمان پیشروی می‌دهد.

تنها سه روز تا تعطیلات کنگره در روز جمعه باقی مانده است و جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان تاکنون از تصویب لایحه بسته هزینه‌ای که حاوی بیش از ۶۱ میلیارد دلار کمک به اوکراین است، بدون تغییرات عمده درباره قوانین مهاجرتی به ایالات متحده، خودداری می‌کنند.

با این حال جمهوری‌خواهان در مجلس سنا ابراز امیدواری کردند که بتوانند با دموکرات‌ها به توافقی در زمینه مهاجرت دست یابند و این بسته الحاقی برای کمک به ا‌وکراین را تصویب کنند.

بایدن و برخی از سران کشورهای اروپایی هشدار می‌دهند که عدم حمایت از اوکراین احتمال رویارویی مستقیم نظامی آمریکا و ناتو را با روسیه افزایش می‌دهد.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG