لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

زلنسکی در واشنگتن از کنگره خواست تا در زمین روسیه بازی نکند


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز دوشنبه در جریان سفر خود به واشنگتن برای تقویت روابط امنیتی، در جمع اعضای ارتش آمریکا گفت که امیدوار است همچنان بتواند روی کمک ایالات متحده حساب کند و از کنگره خواست که «در زمین ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بازی نکند.»

به گزارش رویترز، زلنسکی با اشاره به مقاومت اوکراینی‌ها و عزم آن‌ها برای دفاع از کشورشان گفت: «ما تسلیم نمی‌شویم. می‌دانیم چطور باید بجنگیم و شما می‌توانید روی اوکراین حساب کنید. ما هم به همان اندازه امیدواریم که بتوانیم روی حمایت شما حساب کنیم.»

چندی پیش جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز به کنگره هشدار داده بود که تمدید‌ نشدن کمک‌های نظامی به اوکراین، می‌تواند نتیجه جنگ دو ساله را به نفع روسیه رقم بزند و تهدیدی برای امنیت ملی و غرب ایجاد کند.

همزمان زلنسکی در اشاره‌ای غیرمستقیم به اختلافات حزبی در کنگره بر سر تخصیص کمک‌های اوکراین، گفت: «ضروری است که سیاست... به سربازان خیانت نکند.»

رئیس‌جمهوری اوکراین افزود: «دوستان اجازه دهید با شما روراست باشم، تنها کسی از مسائل حل نشده در کنگره انگیزه بیشتری گرفته، فقط پوتین و دار و دسته بیمار او هستند.»

در حالی که زلنسکی برای دیدار با اعضای کنگره نیز دعوت شده است، بسیاری از قانونگذاران جمهوری‌خواه ادامه کمک‌های آمریکا به اوکراین را زیر سوال برده‌اند.

با پشتیبانی میلیاردها دلار کمک نظامی و اطلاعاتی ایالات متحده بود که اوکراین توانست از تلاش اولیه روسیه برای تصرف کشور جلوگیری کند اما کی‌یف امسال نتوانست خطوط دفاعی روسیه را در ضد‌حمله بزرگ در‌هم بشکند و روسیه اکنون در شرق اوکراین، در تدارک حمله است.

زلنسکی در ادامه سفر خود به واشنگتن، روز سه‌شنبه با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، و مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان این کشور، دیدار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG