لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

اتحادیه اروپا خواستار فشار چین بر روسیه برای پایان‌ دادن به جنگ در اوکراین شد


دیدار رهبران اتحادیه اروپا با مقام‌های ارشد چین در پکن - ۷ دسامبر ۲۰۲۳
دیدار رهبران اتحادیه اروپا با مقام‌های ارشد چین در پکن - ۷ دسامبر ۲۰۲۳

رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در نخستین دیدار حضوری خود با مقام‌های چین در بیش از چهار سال گذشته از پکن خواستند روسیه را برای پایان‌ دادن به جنگ در اوکراین تحت فشار قرار دهد.

این درخواست در جریان دیدار شارل میشل رئیس شورای اروپا و اورسولا فون‌ درلاین رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با شی جین پینگ رئیس‌ جمهوری و لی چیانگ نخست‌وزیر چین در پکن مطرح شد.

در شرایطی که خرید نفت روسیه از سوی چین و ارسال ادعایی تجهیزات نظامی پیشرفته به روسیه تنش‌ها را در اروپا تشدید می‌کند، رهبران اتحادیه اروپا بر نقش چین در تاثیرگذاری اقتصادی بر روسیه برای دستیابی به آتش‌بس در اوکراین تاکید کردند.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده پیشتر در ۲۳ تیر گفته بود هیچ نشانه‌ای مبنی بر تمایل روسیه برای وارد شدن به دیپلماسی معنادار برای پایان دادن به جنگ در اوکراین وجود ندارد.

او در حاشیه اجلاس اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا، آسه‌آن، در اندونزی گفت: «من چیزی از وزیر امور خارجه (سرگئی) لاوروف نشنیدم که گویای تغییر رویکرد روسیه در مورد عملکردش در اوکراین باشد.»

مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا در نشست روز پنجشنبه در پکن همچنین از چین خواستند به ناترازی تجاری خود با این بلوک اروپایی رسیدگی کرده و برای برطرف کردن آن اقدامت لازم را انجام دهد.

اتحادیه اروپا کسری ۴۲۶ میلیارد دلاری تراز تجاری با چین را در سال ۲۰۲۲ ثبت کرده است.

XS
SM
MD
LG