لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

روسیه عقب‌نشینی‌ نیروهای خود را برنامه‌ریزی‌شده قلمداد کرد


روسیه حتی پس از عقب‌‌نشینی نیروهایش، اصرار دارد که در تلاش برای رسیدن به اهداف اولیه در اوکراین است.

در اولین واکنش عمومی به ضدحمله اوکراین که سبب شد نیروهای کی‌یف، بخش‌هایی وسیع از اراضی شمال شرق این کشور را پس بگیرند، کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که به همه اهداف نظامی خود در اوکراین دست خواهد یافت.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، با استفاده از اصطلاحی که روسیه برای حمله نظامی خود به اوکراین استفاده می کند، گفت: «عملیات نظامی ویژه» ادامه دارد و تا زمانی که به همه اهدافی که از ابتدا تعیین‌ شده، دست نیابیم، ادامه خواهد داشت.

پسکوف همچنین تاکید کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از «تمامی اقدامات» وزارت دفاع، آگاه بوده‌است.

اوکراین می‌گوید که ارتش این کشور در حملات متقابل این ماه، بیش از «هزار‌ و صد مایل مربع» زمین را از نیروهای روسی پس‌گرفته‌ است.

در حالی که تحلیل‌گران غربی، ضدحمله اوکراین را به‌ عنوان یک عقب‌نشینی جدی برای ارتش روسیه توصیف می‌کنند، وزارت دفاع روسیه تاکید کرده‌ است که خروج نیروهایش بخشی از تلاش برنامه‌ریزی شده برای «تجمع مجدد» بوده‌ است.

با این حال، عقب‌نشینی روسیه از شهرهایی از جمله ایزیوم و کوپیانسک، که مراکز کلیدی حمل‌ونقل و لجستیک برای موفقیت کمپین روسیه در منطقه دونباس در شرق اوکراین هستند، برخی از وفاداران دولت روسیه را وادار کرد تا آشکارا استراتژی کرملین را زیر سوال ببرند.

XS
SM
MD
LG