لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۲

بازتاب سخنان اخیر ظریف در رسانه ها


در پی اعلام تحریم فهرستی از ۱۹ فرد حقیقی و حقوقی دیگر از سوی دولت آمریکا که روز پنجشنبه اعلام شد، بسیاری از محافظه کاران ایران واکنش های منفی نشان دادند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از مکالمه تلفنی با جان کری همتای آمریکایی اش و کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داده و در پاسخ به پرسش رسانه های ایران در خصوص محتوای این گفت و گوها، گفت که ترجیح می دهد محتوای این گفت و گوها خصوصی بماند.

ظریف افزوده که به رغم افزوده شدن این ۱۹ نام به فهرست موسسات و افراد مورد تحریم آمریکا، وی به رایزنی و گفت و گو با غرب ادامه می دهد و نسبت به دست یافتن به نتیجه ای مثبت خوشبین است. آقای ظریف طی مصاحبه ای با روزنامه واشنتگن پست نیز گفت که مذاکرات ژنو به مانع برخورد کرده اما متوقف نشده است.

ظریف طی سخنرانی در تهران با اشاره به لزوم گفت و گو با غرب، گفت که غرب از توپ و تانک ایران هراسی ندارد، و در واقع به منفی بودن تداوم تهدید علیه غرب توسط محافظه کاران ایرانی تاکید ورزید.

به ویژه به دنبال اعلام تحریم ۱۹ فرد حقیقی و حقوقی ایرانی، بسیاری از منابع و رسانه های محافظه کار ایرانی وزیر امور خارجه این کشور را به شدت مورد انتقاد قرار داده اند و نسبت به گفت و گوی تلفنی وی با مقام های غربی ابراز ناخرسندی کرده اند.

دولت اوباما کوشش بسیاری به کار گرفته تا از تصویب دور تازه تحریم ها علیه ایران که تحریم هایی شدیدتر را شامل می شود در کنگره آمریکا جلوگیری کند و تاکنون موفق به این کار شده، اما به نظر می رسد که مواجهه مسئولان دولت هر دو کشور با انتقادات تندرویان با شدت بیشتری ادامه دارد.

در این میان یکی از تندترین واکنش ها را روزنامه کیهان نشان داده که خواستار توضیح محمد جواد ظریف پیرامون تصمیم تازه آمریکا به تحریم ۱۷ شرکت و ۲ فرد ایرانی شده، و از این انتقاد کرده است که ظریف به جای «برگزار کردن نشست خبری و صحبت با خبرنگاران ایرانی» تنها به «توضیحی دوخطی در صفحه فیس بوک خود قناعت کرده» و «به جای انتقاد از غرب، به منابع ایرانی که خواهان توضیح و تبیین این تحریم های تازه بوده اند، اعتراض کرده است.»

وزیر خارجه ایران در واکنش، در صفحه فیس بوک خود از آن انتقاد کرد که برخی رسانه های داخلی و منابع محافظه کار، به قول او، راساَ به تریبون رسمی وزارت امور خارجه ایران تبدیل شده اند و به جای مقام های وزارت خارجه صحبت می کنند.
XS
SM
MD
LG