لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۹

محمد جواد ظریف: ردپایی از لوینسون در ایران نیست


شبکه خبری سی بی اس آمریکا، روز یکشنبه (۱۵ دسامبر) به نقل از محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که هیچ ردپایی از رابرت لوینسون، مامور سابق اف بی آی که شش سال پیش در ایران ناپدید شد، وجود ندارد.

رابرت لوینسون، که پس از بازنشستگی از اف بی آی، اداره آگاهی فدرال آمریکا در سال ۱۹۹۸ ، کارآگاه خصوصی شده بود، طی سفری به جزیره کیش ایران در سال ۲۰۰۷ ناپدید شد. کاخ سفید می گوید او آن زمان کارمند دولت آمریکا نبود.

مسئله لوینسون به معما تبدیل شده و آقای ظریف به سی بی اس گفت که دولت ایران درباره وضعیت او هیچ اطلاعاتی ندارد: «آنچه می دانیم این است که او در ایران در بازداشت نیست اگر هم باشد دولت ایران او را بازداشت نکرده است و به نظر من دولت ایران بر کشور مسلط است.»

خبرگزاری اسوشیتدپرس و روزنامه واشنگتن پست، روز پنجشنبه گذشته در گزارش هایی جنجالی اعلام کردند که برخلاف آنچه گفته شده، رابرت لوینسون شهروند عادی نبود که برای تجارت به ایران رفت، بلکه مامور سیا بود و برای انجام عملیاتی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به ایران سفر کرده بود.

دیوید مکگی، وکیل لوینسون روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفت که آقای لوینسون در حال تحقیق بر روی اتهامات فسادی بود که به برخی افراد قدرتمند ایرانی وارد شده بود.

اف بی آی برای دریافت اطلاعات درباره لوینسون پاداشی یک میلیون دلاری تعیین کرده اما به گفته آقای مکگی، خانواده لوینسون می گویند دولت آمریکا برای نجات او «در حد توان کار نکرده است.»

وزیر خارجه ایران گفته است: «اگر بتوانیم او را ردیابی کنیم و بیابیم، قطعا درباره بازگرداندن او به آمریکا مذاکره خواهیم کرد... هرچیزی امکان دارد اما ما ردپایی از او در ایران نمی بینیم.»

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا می گوید واشنگتن لوینسون را رها نکرده است.
XS
SM
MD
LG