لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

هشدار یک سازمان حقوق بشری: احتمال دارد زانیار تندرو به ایران بازگردانده شود


زانیار تندرو، معترض مجروح - عکس از «هه‌نگاو»
زانیار تندرو، معترض مجروح - عکس از «هه‌نگاو»

یک نهاد حقوق بشری درباره وضعیت زانیار تندرو، معترض آسیب‌دیده در اعتراضات سراسری در کمپ پناهجویی در ترکیه و «خطر دیپورت» او به ایران هشدار داد.

زانیار تندرو، نوجوان ۱۸ ساله که در جریان اعتراضات سراسری ایران بر اثر شلیک نیروهای حکومتی از ناحیه چشم مجروح شد، در حالی که قصد داشت به همراه خانواده شش نفره خود به اروپا برود، از آب‌های یونان به ترکیه بازگردانده و به یک کمپ پناهجویی فرستاده شد.

سازمان «هه‌نگاو» روز پنج‌شنبه ۱۰ فروردین در گزارشی با اشاره به «شرایط سخت» آقای تندرو در یک کمپ ترکیه، هشدار داد که این معترض آسیب‌دیده «علاوه بر خطر امکان دیپورت به ایران از دسترسی به دارو محروم است» و از سازمان‌های حقوق بشری به‌ویژه نهادهای ناظر بر حقوق پناهندگان خواست از او حمایت کنند.

زانیار تندرو، معترضی که چشم‌اش را از دست داد، در قایق پناهجویان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

این سازمان «حقوق بشری»، به نقل از «یک منبع نزدیک به خانواده زانیار تندرو» نوشت، آنها «هم‌اکنون در یک کمپ اسکان واقع در استان موغلا به سر می‌برند» و «در خطر استرداد به ایران قرار دارند.»

منبع مطلع گفته است که «دسترسی زانیار تندرو به داروهایش از حدود ۴۸ ساعت پیش» در پی «اسکان در کمپ قطع شده است.»

زانیار تندرو در اعتراضات ماه آبان در پیرانشهر بر اثر شلیک گلوله نیروهای جمهوری اسلامی چشم راست خود و ۵۰ درصد از بینایی چشم چپش را از دست داد.

بنا بر این گزارش، «حدود هشت ساچمه در ناحیه سر و صورتش نفوذ کرده که تاکنون خارج نشده است» و «قطع دسترسی زانیار تندرو به داروهایش، خطر از دست دادن بینایی و پیشروی آسیب جسمی» او را تشدید کرده است.

«هه‌نگاو» می‌گوید، «چند تن از همراهان این خانواده به اقلیم کردستان» عراق» بازگردانده شده‌اند و این مسئله «احتمال دیپورت آنها در روزهای آینده به ایران را» بیشتر کرده است.

در جریان اعتراضات سراسری ایران که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی از سر گرفته شد، علاوه بر کشته شدن بیش از ۵۰۰ تن از جمله ۷۱ کودک، شماری از معترضان با شلیک نیروهای حکومتی مجروح شدند و برخی از آنان چشم‌های خود را از دست دادند.

این گزارش بر اساس خبر «هه‌نگاو» و گزارش‌های پیشین صدای آمریکا تهیه شده است.

XS
SM
MD
LG