لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

افزایش انتقادها از «مهمونی» ایرج طهماسب؛ «نیکا و حنانه و کیان» به خیابان رفتند و برنگشتند


ایرج طهماسب (راست) و نیک یوسفی
ایرج طهماسب (راست) و نیک یوسفی

نیک یوسفی، فیلمسازی که در جریان اعتراضات سراسری نیز بازداشت شده بود، با انتقاد به بخشی از برنامه «مهمونی» ایرج طهماسب، تصاویری از کیان پیرفلک، نیکا شاکرمی، و حنانه کیا، سه تن از کشته‌شدگان اعتراضات در ماه‌های گذشته منتشر کرد که به خیابان رفتند و هرگز به خانه بازنگشتند.

یوسفی روز پنج‌شنبه سوم فروردین در واکنش به بخشی برنامه نوروزی طنز «مهمونی» ایرج طهماسب، با بیان این که «راه‌های بهتری» نیز برای اشاره به «اتفاقات اخیر» وجود داشت، خطاب به این برنامه‌ساز تلویزیونی گفت: «شما رفتار خواهر را نقد کردی یا عملکرد حکومت را؟»

«مهمونی» یک مجموعه تلویزیونی طنز گفت‌وگو محور با کارگردانی و اجرای ایرج طهماسب است که سری دوم آن هم‌زمان با نوروز ۱۴۰۲ از شبکه خانگی نماوا و فیلیمو در حال پخش است.

در بخشی از این برنامه مهمان در جمله‌ای دوپهلو با بیان این که «خواهرم به خیابان رفت و او را گرفتند» به ازدواج خواهرش اشاره می‌کند. مجری در واکنش به سخنان او می‌گوید: «قبض روح شدم.»

بخش‌هایی از این برنامه طنز که به طور تلویحی به اعتراضات سراسری ایران اشاره دارد، از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

نیک یوسفی با انتقاد از این برنامه افزود: «آقای طهماسب، کیان پیرفلک یک برادر کوچکتر دارد و احتمالا از حجم غم و غصه برنامه شما را هم ببیند و توی دلش بگوید آقای طهماسب قرار است در مورد برادرم یا آدم‌هایی که توی خیابان دستگیر یا کشته شدند حرف بزند، اما ...»

انتقاد نیک یوسفی از برنامه ایرج طهماسب و روایت او از کشته شدن کیان پیرفلک
انتقاد نیک یوسفی از برنامه ایرج طهماسب و روایت او از کشته شدن کیان پیرفلک

او تأکید کرد: «شما می‌خواستی به اتفاقات اخیر اشاره کنی؟ راه‌های بهتری هم بود! می‌گفتی امسال عروسک بچه‌مان را نداریم، چون وقتی رفت خیابان، دیگر برنگشت.»

او ایرج طهماسب را «آدم حسابی این مدیوم (شبکه خانگی)» نامید و افزود: «ما از شما خیلی انتظار داریم. شما خلاقی و کاربلد، ولی از این کلیشه‌ای‌تر نمی‌شد به اعتراضات اشاره کرد. خواهرش را گرفتند که چی؟ الآن شما رفتار خواهر را نقد کردی یا عملکرد حکومت را؟»

سکرین‌شات از روایت اینستاگرامی نیک یوسفی
سکرین‌شات از روایت اینستاگرامی نیک یوسفی

او سپس با یادآوری کشته شدن نیکا شاکرمی که برای اعتراض به خیابان رفته بود و پس از روزها بی‌خبری جسدش در یک سردخانه پیدا شد، به سکوت ایرج طهماسب در اینستاگرام در ماه‌های گذشته اشاره کرد و با گفت : «آقای طهماسب، چون دیدم مدت‌ها اینستاگرام فعال نبودید، گفتم خواهرمان را بهتان معرفی کنم که متأسفانه رفتند خیابان و برنگشتند.»

روایت اینستاگرامی نیک یوسفی از کشته شدن نیکا شاکرمی
روایت اینستاگرامی نیک یوسفی از کشته شدن نیکا شاکرمی

او همچنین تصویری از حنانه کیا، معترضی که چند روز مانده به جشن عروسی‌اش در مازندران کشته شد منتشر کرد و نوشت: «آقای طهماسب، حدس می‌زنم ایشان را هم نمی‌شناسی.»

روایت نیک یوسفی از کشته شدن حنانه کیا
روایت نیک یوسفی از کشته شدن حنانه کیا

پخش برنامه طنز «مهمونی» ساخت ایرج طهماسب چهره شناخته‌شده برنامه‌های عروسکی که هر سال برنامه نوروزی پرطرفداری به شمار می‌آید، در نوروز ۱۴۰۲ و در نوعید کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ایران با واکنش‌های منفی گسترده‌ای روبه‌رو شده است.

XS
SM
MD
LG