لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

مرگ دومین دانشجوی دانشگاه امیرکبیر در فاصله یک هفته


ِیوسف سویزی، دانشجوی دانشگاه امیرکبیر
ِیوسف سویزی، دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

یک هفته پس از درگذشت یک دانشجوی دانشگاه امیرکبیر، یکی دیگر از دانشجویان این دانشگاه به نام یوسف سویزی نیز «دچار ایست قلبی» شده و جان باخت.

خبرنامه امیرکبیر روز چهارشنبه ۱۷ خرداد در کانال تلگرام اعلام کرده که یوسف سویزی، ورودی سال ۱۴۰۱ در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده مهندسی معدن، بر اثر عارضه قلبی در خوابگاه شیخ‌الاسلامی جان باخته است.

مسئولان پزشکی قانونی فرضیه قتل را رد کرده و از انجام آزمایش‌های سم‌شناسی و آسیب‌شناسی برای تشخیص دلیل مرگ این دانشجوی جوان خبر داده‌اند.

بر پایه خبرنامه امیرکبیر، برخی از دانشجویان مرگ یوسف سویزی را با غذای سلف سرویس دانشگاه امیرکبیر و مسمومیت‌های غذایی اخیر شماری از دانشجویان این دانشگاه مرتبط دانسته‌اند.

هفته گذشته هم بصیر ابراهیم‌پور، دانشجوی مکانیک دانشگاه امیرکبیر، روز ۱۰ خرداد دچار ایست قلبی شده و جان باخت.

کانال تلگرامی «شوراهای صنفی دانشجویان کشور» اهمال مدیران دانشگاهی و تاخیر مسئولان اورژانس دانشگاه امیرکبیر در امدادرسانی بموقع را دلیل مرگ بصیر ابراهیم‌پور اعلام کرده است.

به نوشته این شورای دانشجویی، درپی ایست قلبی بصیر ابراهیم‌پور اورژانس دانشگاه امیرکبیر اقدامی انجام نداده و آمبولانس خارج از دانشگاه هم پس از ۴۵ دقیقه برای رسیدگی به وضعیت این دانشجو وارد دانشگاه می‌شود.

هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پیام تسلیت خود، بصیر ابراهیم‌پور را «دانشجوی کوشا و مستعد» این دانشگاه توصیف کرده و نوشته است «علی‌رغم حضور به موقع اورژانس مستقر در دانشگاه و انتقال به بیمارستان و تلاش پزشکان، عملیات احیا موثر واقع نشد.»

شوراهای صنفی دانشجویان کشور هیئت رئیسه دانشگاه امیرکبیر را به عدم صداقت متهم کرده و نوشته است که این بیانیه «به دروغ» اذعان کرده‌ که «اورژانس دانشگاه توانسته به موقع سر صحنه حاضر شود و دانشجو را به بیمارستان منتقل کند.»

تاخیر اورژانس دانشگاه در رسیدگی به وضعیت دانشجویان و مرگ آنها در نتیجه اهمال امدادگران مستقر در مراکز آموزشی پیش از این نیز سابقه داشته است.

محدثه بختیاری، دانشجوی رشته علوم ورزشی دانشگاه زنجان، هم روز ۱۲ اردیبهشت‌ پس از تصادف در محوطه داخلی دانشگاه جان باخت.

کانال «شوراهای صنفی دانشجویان کشور» مرگ این دانشجو را ناشی از «اهمال‌کاری» مدیران و کوتاهی بخش اورژانس دانشگاه در انتقال سریع او به بیمارستان دانسته است.

XS
SM
MD
LG