لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

آتنا فرقدانی نقاش، کاریکاتوریست و زندانی سیاسی سابق بازداشت شد


آتنا فرقدانی نقاش، کاریکاتوریست و زندانی سیاسی سابق
آتنا فرقدانی نقاش، کاریکاتوریست و زندانی سیاسی سابق

محمد مقیمی، وکیل دادگستری در توییتی نوشت: «امروز ۱۷ خرداد، موکلم آتنا فرقدانی نقاش، کاریکاتوریست و زندانی سیاسی سابق به دادسرای اوین احضار و بازداشت شد.» از علت بازداشت این هنرمند خبری منتشر نشده است.

خانم فرقدانی تابستان ۱۳۹۵، با تلاش‌های «شبکه بین‌المللی حمایت از حقوق کارتونیست‌ها» از زندان آزاد شده بود. او پس از آزادی به روزنامه واشنگتن پست گفته بود از ایران خارج نمی‌شود و قصد دارد درایران بماند و به فعالیت ادامه دهد زیرا کارهایش در ایران بیشترین تاثیر را دارد.

آتنا فرقدانی، هنرمندی است که از رشته نقاشی از دانشگاه الزهرا فارغ‌التحصیل شده، اما به دلیل کشیدن طرح‌های انتقادی از ادامه تحصیل او در مقطع کارشناسی ارشد جلوگیری شد. او در شهریور ۱۳۹۳ بازداشت و به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۱۸ ماه حبس کاهش یافت. اتهام او در آن زمان «توهین به رهبری» بود.

سازمان «عدالت برای ایران» مهرماه ۱۳۹۴، خبر انجام اجباری تست بکارت روی آتنا فرقدانی در مرداد ۱۳۹۴ را منتشر کرد. این اقدام با اعتراض وکیل او سازمان عفو بین الملل مواجه شد.

از شهریور ۱۴۰۰ و آغاز اعتراضات سراسری در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی، بازداشت هنرمندان، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی معترض شدت گرفته است.

XS
SM
MD
LG