لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۱

عفو‌ بین‌الملل با هشدار در مورد اعدام معترضان ایرانی: ادامه «قتل‌های حکومتی» نفرت‌انگیز است


محمد قبادلو، در «خطر جدی» اعدام قریب‌الوقوع است.
محمد قبادلو، در «خطر جدی» اعدام قریب‌الوقوع است.

عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به «خطر جدی» اعدام قریب‌الوقوع محمد قبادلو در زندان رجایی‌شهر کرج هشدار داد و از جمهوری اسلامی ایران خواست فوراً اعدام‌های مرتبط با اعتراضات سراسری را متوقف کند.

عفو بین‌الملل در بیانیه روز چهارشنبه خود اعدام محمد مهدی کرمی و محمد حسینی، دو معترضی که شنبه این هفته به دار آویخته شدند، را محکوم کرده و در مورد محمد قبادلو گفته است او پس از برگزاری دادگاهی نمایشی، مجبور شد که تحت شکنجه اعتراف کند که نیروهای سرکوبگر را با خودرو زیر گرفته است.

محمد قبادلو به دلیل شرکت در اعتراضات ایران بازداشت شد و هفتم آبان در دادگاهی به ریاست ابوالقاسم صلواتی متهم به قتل یک مأمور پلیس و مجروح کردن پنج مأمور دیگر شد. دادگاه برای او حکم اعدام صادر کرده است.

دایانا الطحاوی، معاون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل در این بیانیه گفته است: «مقام‌های ایرانی تلاش می‌کنند با رعب و وحشت قدرت را حفظ کنند، و به قتل‌های حکومتی ادامه می‌دهند. چنین اقدامی نفرت‌انگیز است.»

به گفته الطحاوی، «بسیار مهم است که جامعه بین المللی نه تنها در کنار مردم ایران بایستد، بلکه اقدامات فوری برای پاسخگویی مقامات ایرانی انجام دهد.»

ابراز نگرانی از احتمال اعدام محمد قبادلو در شرایطی است که حساب کاربری ۱۵۰۰ تصویر که اعتراضات در ایران را پوشش می‌دهد از استقرار یگان‌های ویژه در اطراف زندان رجایی‌شهر کرج در بامداد پنجشنبه خبر داد.

جمهوری اسلامی تاکنون چهار نفر از معترضان را اعدام کرده است. محمد حسینی ،‌ محمد مهدی کرمی، محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد چهار تن از جوانانی هستند که تا تاریخ ۲۱ دی به اتهام حضور در اعتراضات اعدام شده‌اند.

هرانا، ارگان خبری فعالان حقوق بشری ایران در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده در حال حاضر بیش از ۱۱۰ نفر از بازداشت‌شدگان در معرض خطر صدور احکام اعدام هستند.

XS
SM
MD
LG