لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۳

درخواست کنشگران ایرانی؛ توقف خشونت سیستماتیک و پایان اعدام


اعدام
اعدام

جمعی از کنشگران سیاسی، مدنی و رسانه‌ای با صدور بیانیه‌ای خواستار توقف خشونت سیستماتیک شده و خطاب به حاکمیت نوشتند: «اعدام نکنید»

در این بیانیه کوتاه که به امضای بیش از پانصد نفر رسیده بطور مشخص به صدور و اجرای احکام اعدام برای معترضین پرداخته شده است.

در این بیانیه آمده است که اعدام‌هایی چنین شتابزده، با ایرادات حقوقی و فقهی فراوان که گاه بر پایه اعترافاتی برآمده از بازجویی‌هایی است که افکار عمومی درخصوص چگونگی اخذ آنها دچار تردید است، بدون حضور وکیل تعیینی و نهایتا بدون فرصت اعاده دادرسی، نه با وجدان عمومی جامعه سازگار است و نه با فلسفه مجازات.

امضاکنندگان بیانیه ضمن درخواست توقف خشونت سیستماتیک و اعدام، متولیان حکومتی و قضایی کشور را به حفظ حرمت جان آدمی و کرامت شهروندان دعوت کرده‌اند.

پیش‌تر شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای به صدور و اجرای احکام اعدام معترضان بازداشت شده اعتراض کرد و خواهان اعاده دادرسی عادلانه برای آنها شده است.

در پی اعدام معترضین در ایران سازمان عفو بین‌الملل نیز با صدور بیانیه در روز چهارشنبه بیست و یکم دی‌ماه از مقام‌های ایرانی خواست تا اعدام معترضان را متوقف کنند. در این بیانیه، اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی محکوم و آمده است که محمد قبادلو و برخی زندانیان دیگر همچنان با خطر اعدام روبه‌رو هستند.

با تداوم صدور احکام اعدام، وبسایت خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا نیز گزارش داد که برای دست کم ۲۲ نفر در جریان اعتراض‌های سراسری اخیر حکم اعدام صادر شده که از این ۲۲ نفر، حکم اعدام چهار نفر اجرا شده است.

XS
SM
MD
LG