لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

ورود حوثی‌های یمن به درگیری میان اسرائیل و حماس؛ تشدید نگرانی‌ها از گسترش دامنه جنگ در منطقه 


حوثی‌های یمن اعلام کردند پهپادها و موشک‌هایی را به سوی اسرائیل شلیک کرده‌اند.

حوثی‌ها که بخشی از «محور مقاومت» مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند، پس از حمله حماس به اسرائیل در پانزدهم مهر، پشت سر فلسطینی‌ها قرار گرفتند و جبهه جدیدی را برای جنبشی که هشت سال است با ائتلاف به رهبری عربستان سعودی می‌جنگد گشودند.

یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها در بیانیه‌ای تلویزیونی گفت که این گروه، «تعداد زیادی» موشک بالستیک و پهپاد به سمت اسرائیل پرتاب کرده است و «برای کمک به فلسطینیان برای پیروزی» حملات بیشتری از این قبیل انجام خواهد داد.

سریع گفت که این سومین حمله حوثی‌ها به اسرائیل از زمان آغاز درگیری است و این موضوع تلویحا تأیید می‌کند که این گروه مسئول حمله پهپادی بیست و هشتم ماه اکتبر که منجر به انفجار در مصر شد بوده است.

در آن زمان، دانیل هاگاری، از سخنگویان ارتش اسرائیل گفته بود که محل پرتاب موشک از «منطقه‌ای در دریای سرخ» بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل حملات حوثی‌ها را «غیرقابل تحمل» خواند ولی در پاسخ به این پرسش که اسرائیل چطور ممکن است به آن پاسخ دهد، توضیح نداد.

سخنگوی حوثی‌ها، اسرائیل را مسئول بی‌ثباتی در خاورمیانه دانست و گفت که «دایره درگیری» در منطقه به دلیل «جنایات مستمر» اسرائیل در حال گسترش است.
او افزود حوثی‌ها، «تا زمانی که تجاوز اسرائیل متوقف نشود» به حملات خود ادامه خواهند داد.

حوثی‌ها، توانایی‌های موشکی و پهپادی خود را در حملات به عربستان سعودی و امارات نشان داده‌اند. ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، جمهوری اسلامی ایران را به تأمین سلاح، آموزش و حمایت مالی حوثی‌ها متهم می‌کند.

حوثی‌ها این موضوع را که گروه نیابتی جمهوری اسلامی ایران هستند رد کرده و می‌گویند خودشان سلاح‌هایشان را تولید می‌کنند.

همزمان، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در قطر با اسماعیل هنیه نیز دیدار کرد و گفت که در صورت استمرار «جنایات جنگی» اسرائیل و گسترده شدن دامنه درگیری، «هیچ طرفی از دامنه تأثیرات و پیامدهای آن» به دور نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG