لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

امیر عبداللهیان نسبت به «گشودن جبهه‌های جدید در منطقه» علیه اسرائیل هشدار داد


حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران. آرشیو
حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران. آرشیو

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جمعه پنجم آبان، در دیدار با دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به «احتمال گسترش دامنه جنگ و گشودن جبهه های جدید در منطقه» علیه اسرائیل هشدار داد.

حسین امیر عبداللهیان در دیدار با آنتونیو گوترش در نیویورک بدون اشاره به کشته شدن بیش از ۱۴۰۰ تن در پی حمله حماس به اسراییل که اکثر آنها غیر نظامی بودند، گفت: «ایران از هرگونه راه حل سیاسی که موجب توقف فوری جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی در غزه، ارسال کمک‌های مستمر انسان‌دوستانه و مقابله با کوچ اجباری مردم غزه است حمایت می‌کند.»

رهبر و مقام های جمهوری اسلامی تاکنون از کشته شدن غیرنظامیان اسرائیلی در پی حمله حماس و نیز به گروگان گرفته شدن بیش از ۲۲۰ تن به دست شبه نظامیان این گروه تحت حمایت خود انتقاد نکرده اند.

حسین امیر عبداللهیان پیشتر گفته بود: «شرایط منطقه غرب آسیا به نقطه نگران کننده ای رسیده است و هر آن احتمال خارج شدن کنترل از دست همه طرف ها وجود دارد.»

در روزهای اخیر، گروه های شبه نظامی تحت حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی در لبنان، عراق، سوریه و یمن اقدام به پرتاب موشک و راکت به سوی اسرائیل و یا پایگاه های آمریکا کرده اند که با پاسح نظامی مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دبیر کل سازمان ملل متحد در این دیدار خواستار «تلاش‌های دیپلماتیک و سازنده سیاسی» از سوی جمهوری اسلامی شد.

او وضعیت انسانی در غزه را فاجعه بار خواند و بر «توجه همه طرفین برای توقف فوری جنگ و ارسال کمک های انسان دوستانه» تاکید کرد.

آنتونیو گوترش گفت: «همه ما باید برای برقراری صلح و امنیت در منطقه و جهان تلاش کنیم. اولویت بنیادی سازمان ملل متحد، ارسال کمک‌های بشردوستانه و برقراری آتش‌بس است و ما بر راه‌حل سیاسی تاکید داریم.»

XS
SM
MD
LG