لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

اعدام گروهی ٩ نفر توسط حوثی‌ها؛ مراسم از صفحه‌های نمایشگر بزرگ در میدان تحریر صنعا پخش شد


شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ۲٧ شهریور، ٩ شهروند یمنی را به اتهام دست‌داشتن در حمله مرگبار سه سال پیش ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یک فرمانده ارشد خود اعدام کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مراسم اعدام دسته‌جمعی توسط جوخه‌های آتش و در ملا عام در صنعای تحت کنترل حوثی‌ها برگزار شد. صدها نفر، عمدتا از هواداران و اعضای حوثی‌ها، از نزدیک نظاره‌گر این اعدام‌ها بودند. حوثی‌ها سپس اقدام به پخش عکس‌هایی از اعدام‌ها کردند.

اعدام این ٩ نفر در حالی انجام شد که گروه‌های مدافع حقوق بشر بارها از حوثی‌ها خواسته بودند اجرای این حکم را متوقف و اقدام به برگزاری مجدد جلسات دادرسی کنند. به گفته آنها، جلسات دادرسی در دادگاه‌های تحت کنترل حوثی‌ها و در شرایطی نامناسب برگزار شده بودند.

بیش از ۶۰ نفر، از جمله ٩ اعدامی روز شنبه، از سوی حوثی‌ها متهم به مشارکت در عملیات منجر به کشتن صالح الصمد و ۶ تن از همراهانش در حمله هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در آوریل سال ٢٠١٨ شده‌اند.

با تسخیر صنعا توسط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت دولت ایران در سال ۲۰۱۴ و اخراج دولت قانونی یمن و سپس ورود ائتلاف به رهبری عربستان به دفاع از دولت قانونی در سال ۲۰۱۵، این کشور صحنه جنگ خونینی بوده که جان بیش از ١٣٠ هزار نفر را گرفته و بدترین بحران انسانی جهان را به وجود آورده است.

XS
SM
MD
LG