لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۲

انتقال قدرت در يمن


انتقال قدرت در يمن
انتقال قدرت در يمن

علی عبدالله صالح، يمن را به قصد درمان در ايالات متحده ترک کرد. رييس جمهوری يمن وعده داد پس از پايان معالجه به يمن بازگردد.

آقای صالح گفت: انشاالله من برای معالجه به ايالات متحده امريکا می روم و سپس به صنعا بازمی گردم؛ من ابو عبد ربه منصور هادی، معاونم را به رياست جمهوری منصوب می کنم.

علی عبدالله صالح که منع کامل پيگرد قضايی او در پارلمان يمن تصويب شده است از مردم خواست اشتباه های دوران حکومت او را ببخشند و افزود: اگر در ٣٣ سال رياست جمهوری من کوتاهی هايی شده، طلب بخشايش می کنم و از تمام شهروندان يمن پوزش می خواهم.

روز يکشنبه هزاران نفر عليه مصونيت قضايی آقای صالح دست به تظاهرات زدند و خواستار محاکمه او شدند.

يکی از هواداران علی عبدالله صالح می گويد: به نظر می رسد در مورد مصونيت قضايی سوء تفاهمی ايجاد شده است. اين فکر که اولين کسی که از اين مصونيت بهره می برد رييس جمهوری و خانواده او باشند، اشتباه است. اولين کسانی که از آن بهره می برند آنهايی هستند که ٣٣ سال با رييس جمهوری کار کرده اند و اگر آن ها مرتکب اشتباهی شده اند، عمدی نبوده است. و در مورد رييس جمهوری، او از مردم خود مصونيت دارد زيرا زندگيش را صرف خدمت به اين ملت کرده است و نه در جستجوی منفعت، قدرت و پول.

پارلمان يمن روز شنبه مصونيت آقای صالح را به عنوان بخشی از طرح مورد تاييد شورای همکاری خليج فارس برای تشويق وی به ترک سمت خود، تصويب کرد. آقای صالح نيز قبول کرد اختيارات رياست جمهوری را تا انتخاب جانشين خود به معاونش، واگذار کند.

XS
SM
MD
LG