لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۹

علی عبدالله صالح صنعا را به قصد معالجه در آمریکا ترک کرد


تظاهرات روز یکشنبه ۲۲ ژانویه در صنعا در اعتراض به قانون مصونیت علی عبدالله صالح
تظاهرات روز یکشنبه ۲۲ ژانویه در صنعا در اعتراض به قانون مصونیت علی عبدالله صالح

مقامات یمنی می گویند علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، کشورش را به قصد معالجه در آمریکا ترک کرد و وعده داد که به یمن بازخواهد گشت.

این مقامات می گویند آقای صالح روز یکشنبه از صنعا به عمان پرواز کرد. او قرار است پیش از سفر به آمریکا اقامت کوتاهی در صنعا داشته باشد. علی عبدالله صالح در اواخر ماه ژوئن در بهار گذشته طی یک بمب گذاری به شدت مجروح شد و ماه ها در بیمارستان در عربستان سعودی بستری شد. او پیشتر از تمایل برای معالجات پزشکی بیشتر در آمریکا سخن گفته بود.

رسانه های دولتی یمن می گویند آقای صالح پیشتر در روز یکشنبه در نشست سران حزب سخنرانی خداحافظی ایراد کرد. بنا به گزارش ها آقای صالح از مردم یمن خواست او را برای اشتباهاتی که طی ۳۳ سال حاکمیت بر کشور مرتکب شده، ببخشند. فعالان اپوزیسیون یمن، تحت تاثیر موج انقلاب های اعتراضی در منطقه، در تظاهرات یک ساله خود خواستار سقوط فوری حاکمیت صالح شدند.

هزاران یمنی روز یکشنبه در صنعا تظاهرات کردند و خواستار محاکمه علی عبدالله صالح به دلیل سرکوب خشونت بار قیام مردمی شدند که طی آن صدها نفر کشته شدند.

تظاهرکنندگان ضد صالح قانونی را رد کردند که به آقای صالح مصونیت کامل از محاکمه می بخشد. پارلمان یمن روز شنبه این قانون را به عنوان بخشی از طرح مورد تایید شورای همکاری خلیج فارس برای تشویق صالح به ترک سمت خود، تصویب کرد. آقای صالح نوامبر گذشته طرح را امضا کرده و پذیرفت تا اختیارات ریاست جمهوری را، پیشاپیش انتخابات فوریه که جانشین او را تعیین می کند، به معاون خود واگذار کند.

عبد ربه منصور الهادی، معاون ریاست جمهوری یمن، کاندیدای عمده حزب حاکم و اپوزیسیون پارلمانی در انتخابات پیش رو به شمار می رود.

به گفته رسانه های یمنی، در ملاقات اخیر آقای صالح با پارلمان کشور، علی عبدالله صالح مسئولیت خود بر کشور را تصریح کرد و معاون ریاست جمهوری را به مقام ممتاز نظامی ارتقاء داد.

XS
SM
MD
LG