لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

ایران: ارسال کمک بشردوستانه به یمن را با سازمان ملل هماهنگ کردیم


ایران: ارسال کمک بشردوستانه به یمن را با سازمان ملل هماهنگ کردیم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

تهران روز پنجشنبه اعلام کرد، پهلوگیری یک کشتی باری ایرانی حامل کمک‌های بشردوستانه در یکی از بنادر یمن، با سازمان ملل متحد هماهنگ شده است. پیشتر، پنتاگون از ایران خواسته بود این کشتی باری را به سمت جیبوتی هدایت کرده و کمک‌های ارسالی را به سازمان ملل در آن منطقه تحویل دهد.

آژانس پناهندگان سازمان ملل انبارهای بزرگی برای ذخیره کمک‌های انساندوستانه در بندر دوبی دارد، و با توجه به موقعیت استراتژیک و تسیهلات بندری دوبی، از آن برای امدادرسانی اضطراری به سراسر دنیا استفاده می‌کند.

مقام‌های این سازمان در امارات می‌گویند، نیمه شب پنجشنبه به وقت محلی، نخستین محموله کمک‌های آن سازمان برای مردم یمن، با هواپیماهای پهن‌پیکر باری به جیبوتی فرستاده خواهد شد.

برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد، از تمام کشورهایی که مایل به کمک به مردم یمن هستند، خواسته است بر اساس قطعنامه ۱۲۶۶ شورای امنیت که با هدف قرنطینه دریایی و تحریم تسلیحاتی شورشیان حوثی تصویب شده، کمک‌های انسان‌دوستانه خود را به واحدی که اخیرا به همین منظور در جیبوتی در غرب باب المندب، ایجاد شده ارسال کنند.

استفانو پوِری، معاون هماهنگی آژانس پناهندگان سازمان ملل در دوبی می‌گوید «برنامه جهانی غذا برای کمک به مردم یمن، واحدی در جیبوتی تاسیس کرده، و می‌خواهیم از این آرامش ۵ روزه، برای تحویل آنچه که قبلا به محل آورده شده، استفاده کنیم. این کمک‌ها شامل مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی ست، و تا چند روز آینده در بندر حدیده یمن خواهد بود.»

با وجود این که وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از ایران خواسته است تا کشتی «ایران شاهد» را به سمت جیبوتی هدایت کنند، یکی مقام‌های ارشد نظامی ایران هشدار داده است اگر از پهلوگیری کشتی در یکی از بنادر یمن به زور جلوگیری شود، ممکن است به درگیری نظامی بیانجامد.

XS
SM
MD
LG