لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۶

نیروی‌ دریایی ایالات‌متحده کارگروهی ویژه برای مقابله با قاچاق سلاح برای حوثی‌ها تشکیل می‌دهد


برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، عکس از آرشیو
برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، عکس از آرشیو

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در بحرین می‌گوید که این نهاد، کارگروهی ویژه برای مقابله با قاچاق تسلیحاتی که مقصد آن حوثی‌های یمن است، تشکیل می‌دهد.

برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در منامه روز چهارشنبه ۲۴ فروردین با اعلام این خبر گفت که این کارگروه از روز یکشنبه ۲۸ فروردین به طور رسمی کار خود را آغاز می‌کند.

براساس این گزارش، تمرکز این کارگروه ویژه بر مناطقی چون دریای سرخ، باب‌المندب و خلیج‌عدن خواهد بود. مقابله با قاچاق انسان، مواد مخدر و دیگر موارد غیرمجاز هم در دستور کار این گروه خواهد بود.

این گروه ویژه متشکل از دو تا هشت کشتی و بخشی از ائتلاف ۳۴ کشور عضو است و تحت فرماندهی برد کوپر فعالیت خواهد کرد.

برد کوپر در کنفرانسی تلفنی با خبرنگاران گفت که این آب‌ها به لحاظ راهبردی مهم است و توجه و تمرکز بیشتر ما را می‌طلبد.

او در پاسخ به پرسشی در مورد توانایی‌ حوثی‌های یمن و حمله‌های اخیر آن‌ها به عربستان سعودی و امارات متحده عربی گفت: «ما قادر خواهیم بود اقدامات فعال‌تر و مستقیم‌تری نسبت به آن‌چه امروز صورت‌ می‌دهیم، انجام دهیم.»

رویترز در گزارشی می‌گوید جمهوری اسلامی ایران متهم به قاچاق سلاح برای حوثی‌های یمن است ولی تهران این ادعا را تکذیب می‌کند.

حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در یمن، عربستان سعودی و امارات متحده‌عربی را هدف قرار داده و تاکنون شماری حمله موشکی و پهپادی انجام داده‌اند.

طبق گزارش سازمان ملل، درگیری‌های حدودا هفت ساله یمن، منجر به کشته و زخمی شدن هزاران غیرنظامی شده و میلیون‌ها یمنی نیاز فوری به کمک‌های بشردوستانه دارند.

XS
SM
MD
LG