لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۹

سخنگوی سازمان ملل مذاکرات صلح یمن را «سازنده» خواند


ادامه مذاکرات صلح یمن و شیوع بیماری تب دانگ در آن کشور
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

در حالی که گفتگوهای صلح یمن با میانجیگری سازمان ملل متحد بین نمایندگان دولت در تبعید یمن و شبه‌نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران، روز جمعه نیز در شهر ژنو سوئیس ادامه یافت، سخنگوی سازمان ملل این مذاکرات را سازنده خواند.

سازمان ملل که در تلاش برای دستیابی به توافقی برای آتش بس در یمن است، ابراز امیدواری کرده که پیشرفت گفتگوها را تا پایان روز جمعه اعلام کند؛ در عین حال مذاکرات ممکن است در روزهای شنبه و یکشنبه نیز ادامه داشته باشد.

احمد فوزی سخنگوی سازمان ملل متحد گفت می‌دانم که فرستاده سازمان ملل متحد برای رسیدن به موفقیتی تا پایان امروز بسیار تلاش می‌کند. دفتر من در سریع‌ترین زمان ممکن شما را مطلع خواهد کرد. ولی با در نظر گرفتن زمان خروج هیئت نمایندگان دو طرف این مذاکرات ممکن است تا فردا نیز ادامه یابد.»

در حالی که نمایندگان دو طرف از پیشرفت کند گفتگوهای صلح خبر داده‌اند، آقای فوزی تلاش اسماعیل ولد شیخ احمد نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در گفتگوهای جداگانه با دو طرف را «سازنده» خواند و گفت «دو روز پیش یکی از اعضای هیئت نمایندگی صنعا گفت مذاکرات خوبی با فرستاده سازمان ملل داشته‌اند. نماینده سازمان ملل می‌گوید گفتگوها سازنده بوده است. ما به پیشرفت نائل شده‌ایم.»

مذاکرات صلح یمن در حالی ادامه می‌یابد که بحران انسانی ناشی از جنگ در یمن شدت گرفته است.

از شروع درگیری‌ها در یمن تاکنون بیش از ۲۶۰۰ نفر غیرنظامی و شبه نظامی کشته شده و بسیاری نیز بی‌خانمان شده‌اند؛ اخیرا مقام‌های بهداشتی یمن و صلیب سرخ جهانی نیز از شیوع گسترده «تب دنگی» در جنوب یمن خبر می‌دهند.

مقام‌های بهداشتی شهر بندری عدن در جنوب یمن نیز می‌گویند دست کم ۵ هزار نفر در آن شهر به این بیماری، که عامل انتقال آن پشه است، مبتلا شده‌اند. به گفته آنها جمع شدن زباله، جاری بودن فاضلاب، و گرمای شدید، موجب گسترش این بیماری شده که همراه با تب، سردرد و تهوع است.

XS
SM
MD
LG