لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

پیشروی حوثی ها با تصرف مرکز یک استان مرزی یمن


شبه نظامیان شیعه حوثی و متحدان آن ها مرکز یکی از استان های مرزی یمن با عربستان سعودی را تصرف کردند.

این در حالی است که گفتگوهای صلح یمن به ابتکار سازمان ملل متحد از روز دوشنبه در سوئیس برگزار می شود.

شبه نظامیان حوثی و متحدان آن ها توانستند پس از جنگ شدید با شبه نظامیان قبایل منطقه، شهر الحزم، مرکز استان ال جوف در مرز با عربستان سعودی را تصرف کنند.

به گزارش رویترز به نقل از شبه نظامیان هوادار رئیس جمهوری یمن منصور هادی، حوثی ها و وفاداران به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین، روز یکشنبه ساختمان های دولتی در این شهر را اشغال کردند.

گفتگوهای صلح یمن به ابتکار سازمان ملل متحد و با هدف پایان بحران در آن کشور از روز دوشنبه در سوئیس برگزار می شود.

به گزارش های خبری شرکت حوثی ها در این مذاکرات در هاله ای از ابهام قرار دارد. گزارش ها حاکی از آن است که هئیت نمایندگی حوثی ها در هواپیمای حامل شبه نظامیان که روز شنبه صنعا، پایتخت را، به مقصد سوئیس ترک کرد، حضور ندارد. اما، هئیت نمایندگی منصور هادی که از سوی جامعه جهانی، رئیس جمهوری مشروع آن کشور شناخته می شود، روز یکشنبه، وارد سوئیس شد.

آسوشیتدپرس به نقل از یک نماینده حوثی ها گفت، هدف از حضور هئیت نمایندگی منصور هادی در کنار نمایندگی حوثی ها در گفتگوهای صلح، فشار برای عقب نشینی آن ها از صنعا است.

شرایط در داخل یمن وخیم تر شده است. ائتلافی از ۱۳ سازمان کمک رسانی بین المللی خواستار آتش بس دائم برای ارسال کمک به کشور ۲۰ میلیون نفری یمن شده اند که گفته می شود ۸۰ درصد آن ها از جنگ در آن کشور آسیب دیده اند.

حملات هوایی ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی روز شنبه نیز ادامه داشت. به گفته مقام های امنیتی یمن شش غیرنظامی در حملات روز شنبه به صنعا، زادگاه علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین و متحد فعلی حوثی ها کشته شدند. بیش از ۱۰ تن نیز در نزدیکی خانه های بستگان صالح زخمی شدند.

حوثی ها در اتحاد با علی عبدالله صالح که هنوز از حمایت وسیع در نیروهای نظامی برخوردار است، شهر صنعا را تصرف کردند. پیشروی آن ها برای تصرف شهر بندری عدن، با دخالت ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی مواجه شد که از روز ۲۶ ماه مارس سال جاری مواضع آن ها را هدف حملات هوایی قرار داده است.

XS
SM
MD
LG