لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

اولین روز گفتگوهای صلح یمن بدون حضور حوثی ها برگزار شد


اولین روز گفتگوهای صلح یمن بدون حضور حوثی ها برگزار شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

اولین روز از گفتگوهای صلح یمن در ژنو بدون حضور هئیت نمایندگی شبه نظامیان حوثی برگزار شد. این نشست با هدف پایان دادن به بحران در آن کشور و برقراری فوری آتش بس بشردوستانه به ریاست بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه در ژنو آغاز به کار کرد.

سخنگوی سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرده است که هواپيمای حامل هيئت نمايندگی شبه نظاميان حوثی و ساير گروه ها و احزاب يمنی اوايل روز سه شنبه، وارد ژنو شود.

سخنگوی سازمان ملل تأييد کرده است که اين هيئت رأس ساعت ۷ و ۱۰ دقيقۀ دوشنبه شب فرودگاه جيبوتی را به قصد ژنو ترک کرده است. وی علت تأخير سفر هيئت مخالفان دولت منصور هادی به ژنو را مربوط به مسائل هواپيمايی و خارج از کنترل سازمان ملل متحد ذکر کرده است.

​دبیرکل سازمان ملل متحد در آغاز گفتگوهای صلح یمن خواستار برقراری آتش بس فوری بشردوستانه در آن کشور برای ارائه کمک ها به مردم یمن شد.

بان کی مون گفت در حالی که طرفین در یمن می جنگند، یمن در آتش می سوزد: «ما تعهد ویژه ای برای توقف جنگ داریم. یمن حتی قبل از این جنگ وحشتناک یکی از فقیرترین کشورهای جهان در یکی از ثروتمندترین مناطق جهان بوده است. از ماه مه بیش از ۲۶۰۰ نفر کشته شده اند که نیمی از آن ها غیرنظامی بودند. در این جنگ مدارس، بیمارستان ها و میراث فرهنگی گرانبها نابود شده است. امروز، اساس موجودیت یمن در میان است. در حالی که طرفین می جنگند، یمن می سوزد.»

دبیرکل سازمان ملل ضمن اشاره به فرا رسیدن ماه رمضان گفت این ماه برای مسلمانان ماه صلح و آشتی است.

با این حال، ریاض یاسین وزیر خارجه یمن روز دوشنبه گفت تا زمانی که حوثی ها از شهر های یمن عقب نشینی نکنند، دولت منصور هادی هیچ توافقی دایر بر برقراری آتش بس را نمی پذیرد.

بان کی مون عدم حضور هئیت نمایندگی شبه نظامیان حوثی در اولین روز از این نشست را ناشی از مشکلات تدارکاتی خواند و اظهار امیدواری کرد که همه طرفین در این گفتگوها شرکت داشته باشند.

۱۴ کشور جهان شامل، ۵ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، چند کشور عرب، آلمان، ژاپن، هلند، ترکیه و اتحادیه اروپا در گفتگوهای صلح یمن شرکت دارند.

حوثی ها در اتحاد با وفاداران علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین آن کشور که از حمایت در میان نیروهای نظامی برخوردار است، شهر صنعا، پایتخت را تصرف کرده اند.

پیشروی آن ها برای تصرف سراسر یمن و به ویژه شهر عدن، به شکل گیری ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی منجر شد که از اواخر ماه مارس جاری، حملات هوایی به حوثی ها و متحدان آن ها را آغاز کرده است.

رویترز در گزارش روز دوشنبه خود به نقل از شاهدان گفت ائتلاف منطقه ای روز دوشنبه مواضع حوثی ها در صنعا را هدف قرار داده است.

در همین حال حسین امیر عبداللهیان معاون وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه برای گفتگو با مقام های عربستان سعودی وارد جده شد. او در نشست سازمان همکاری اسلامی درباره یمن شرکت خواهد کرد.

ایران و عربستان از گروه های رقیب در یمن حمایت می کنند.

XS
SM
MD
LG