لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

محاصره کاخ ریاست‌جمهوری یمن توسط جدایی‌طلبان جنوب؛ نخست‌وزیر آماده فرار شد


تجمع نیروهای حامی شورای انتقالی جنوب یمن در شهر بندری عدن - ۸ بهمن ۱۳۹۶
تجمع نیروهای حامی شورای انتقالی جنوب یمن در شهر بندری عدن - ۸ بهمن ۱۳۹۶

پس از دو روز درگیری سنگین، جدایی‌طلبان جنوب یمن روز سه شنبه کنترل شهر بندری عدن را در دست گرفته و دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی آن کشور را در کاخ ریاست جمهوری حبس کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از ساکنان محلی، نیروهای حامی «شورای انتقالی جنوب» موفق شده‌اند آخرین مواضع نیروهای وفادار به منصور هادی را در «دار صعد» واقع در شمال عدن به تصرف خود آورند.

شورای انتقالی جنوب یمن سال گذشته میلادی و با هدف احیای منطقه مستقل یمن جنوبی شکل گرفت و از حمایت امارات، متحد عمده عربستان سعودی در ائتلاف منطقه‌ای علیه شبه‌نظامیان شیعه حوثی، برخوردار است.

درگیری‌ از روز یکشنبه و پس از آن آغاز شد که این شورا هفته گذشته خواستار کناره‌گیری دولت نخست وزیر احمد عبید بن دغر به دلیل «فساد و سوء مدیریت» شد و به منصور هادی یک هفته برای این کار مهلت داد.

خبرگزاری دولتی صبا شمار کشته شدگان درگیری‌های دو روز اخیر را ۱۶ و زخمی‌ها را ۱۴۱ نفر اعلام کرده، اما یکی از مسئولان کمیته صلیب سرخ بین‌المللی کشته‌ها را ۳۶ و زخمی‌ها را ۱۸۵ نفر اعلام کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی از قول منابع امنیتی یمن گزارش داد که پس از محاصره کاخ معاشیق در منطقه استراژیک کراتر، بن دغر خود را برای فرار از کشور به مقصد عربستان سعودی آماده کرده است.

فعالان یمنی تصاویری از برافراشته شدن پرچم‌های یمن جنوبی سابق در برخی پایگاه‌های نظامی در منطقه را در اینترنت منتشر کرده‌اند. یمن جنوبی در سال ۱۹۹۰ با یمن شمالی متحد شد و کشوری یکپارچه شکل گرفت.

درگیری میان جدایی‌طلبان یمن با نیروهای وفادار به منصور هادی می‌تواند ائتلاف آنها در برابر شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران - که بخش های بزرگی از یمن از جمله صنعا پایتخت را در اختیار دارند - به خطر بیاندازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG