لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

به فرمان ملک سلمان: عربستان دو میلیارد دلار برای تقویت پول یمن کمک کرد


عکس آرشیوی از یک صرافی در صنعا، پایتخت یمن
عکس آرشیوی از یک صرافی در صنعا، پایتخت یمن

به درخواست دولت یمن عربستان سعودی ۲ میلیارد دلار به بانک مرکزی کشور در عدن منتقل کرد. این اقدام به گفته مقامهای ریاض با هدف تقویت پول ملی یمن صورت گرفته است.

گفته شده بود ریال، پول ملی یمن، درخطر فروپاشی کامل قرار گرفته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، بنا به در خواست اضطراری احمد عبید بن دغر نخست وزیر یمن و به فرمان ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، این مبلغ به بانک مرکزی یمن در عدن منتقل شد.

از سه سال پیش ائتلافی به رهبری ریاض از دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن حمایت می‌کند و به دلیل اشغال پایتخت توسط شورشیان حوثی مورد حمایت ایران، پایتخت موقت یمن در عدن تعیین شده است.

با توجه به این که بانک مرکزی یمن در صنعا در کنترل حوثی هاست ائتلاف یک بانک مرکزی گزینه در عدن ایجاد کرده است.

ریاض، شورشیان حوثی را به غارت بانک مرکزی یمن در صنعا و ربودن همه موجودی آن متهم می‌کند. با این حال منصور القویتی رئیس بانک مرکزی عدن ائتلاف به رهبری ریاض را متهم کرده بود که از پرواز۱۳ فروند هواپیما که قرار بود پول نقد را به یمن وارد کنند جلو گیری کرده و موجب خفگی اقتصاد کشور شده بود

از زمان آغاز حمله‌های هوایی ائتلاف به مواضع حوثی‌ها در یمن، پول ملی این فقیرترین کشور عربی نیمی از ارزش خود را در برابر سایر ارزها از دست داده است. نرخ تورم بسیار بالاست و صدها هزار تن از کارکنان دولت از جمله پزشکان و پرستاران بیمارستانها یک سال است حقوق دریافت نکرده‌اند.

فروپاشی اقتصادی این کشور جنگ زده به شیوع بیماری وبا دامن زده و تاکنون بیش از۲ هزار نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. مقام‌های یمنی می‌گویند بیش از یک میلیون نفر به ویروس وبا آلوده شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG