لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

ائتلاف به رهبری عربستان آتش‌ بس ۴۸ ساعته در یمن اعلام کرد


ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی روز شنبه ۲۹ آبان اعلام کرد یک آتش‌ بس ۴۸ ساعته در یمن برقرار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شرط برقراری آتش‌بس این است که شورشیان شیعه یمن نیز از مفاد آن تبعیت کرده و به نیروهای امدادی اجازه دهند به کمک مناطق جنگزده، بویژه شهر تعز، بشتابند.

در همین حال و دقایقی پس از برقراری این آتش‌ بس، فعالان حقوق بشری در شهر تعز خبر از ادامه بمباران از سوی مبارزان شیعه دادند.

سرهنگ شرف لقمان، یک سخنگوی نظامی وابسته به شبه نظامیان شیعه حوثی گفت مبارزه در هیچکدام از خطوط مقدم متوقف نشده است. او افزود مبارزان حوثی از هرگونه آتش‌ بس حمایت می کنند اما در حال حاضر تمام طرفین درگیر مبارزه هستند.

ائتلاف عرب در بیانیه خود اعلام کرده بود که آتش‌ بس، نیمه شب شنبه به وقت یمن آغاز خواهد شد و این امکان نیز وجود دارد که تمدید شود. اما این ائتلاف به حوثی ها هشدار داد که در جریان آتش‌ بس، از هر گونه عملیات نظامی خودداری کنند.

با وجود اینکه ائتلاف عربستان تأکید کرده است که هدف این آتش‌ بس برقراری صلح است، اما اشاره ای به این موضوع نکرده که آیا طرح پیشنهادی از سوی سازمان ملل متحد برای برقراری صلح در یمن را می پذیرد یا خیر.

در طرح پیشنهادی سازمان ملل متحد برای برقراری صلح در یمن، در حالی که دولت کنونی یمن به رسمیت شناخته شده، اما سهمی از قدرت نیز به شورشیان شیعی حوثی مورد حمایت ایران تعلق می گیرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG