لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۲

جنگ یمن: سایه سیاه مرگ در کمین بیش از یک میلیون کودک قحطی زده


این دختر ۱۸ ساله یمنی از سوءتغذیه شدید رنج میبرد و در بیمارستانی در شهر حدیده بستری است. ۲۴ اکتبر ۲۰۱۶
این دختر ۱۸ ساله یمنی از سوءتغذیه شدید رنج میبرد و در بیمارستانی در شهر حدیده بستری است. ۲۴ اکتبر ۲۰۱۶

بنیاد خیریه تامسون رویترز در گزارشی به نقل از نهادهای امدادی وابسته به سازمان ملل متحد از یک و نیم میلیون کودک یمنی یاد می کند که بر اثر جنگ و ناآرامی دچار سوءتغذیه شده اند و نیمی از جمعیت این کشور که در گرسنگی به سر می برند.

جنگ ۱۸ ماهه در یمن ۳۷۰ هزار کودک در این کشور را دچار سوءتغذیه شدید کرده است. رویترز می گوید این عارضه محتاج درمان فوری است تا از خطر مرگ جلوگیری شود.

سخنگوی برنامه جهانی غذا در سازمان ملل متحد گفت: «وضعیت در یمن بسیار وخیم است. دیدن مادرانی که خود چیزی برای خوردن ندارند و شاهد از بین رفتن کودکانشان هستند، منظره غم انگیزی است.» بتینا لوشر همچنین گفت: «دیدن همه این ها در قرن ۲۱ واقعا دهشتناک و تعجب برانگیز است.»

برنامه بین المللی غذا می گوید تقریبا نیمی از کودکان یمنی نسبت به سن و میانگین کشور کوتاه قد هستند که خود نشانی است از وضع وخیم سوءتغذیه مزمن و قحطی.

خانم لیشر گفت منابع اندک و تقاضای بالا این نهاد سازمان ملل متحد مجبور شده است که کمک های غذایی را در اندازه های کوچکتر ماهانه بین شش میلیون یمنی تقسیم کند.

او با بیان این که هفت میلیون یمنی به شدت به غذا احتیاج دارند، هشدار داد که با ادامه جنگ، این وضعیت می تواند بدتر شود.

برنامه بین المللی غذا می گوید حتی قبل از جنگ نیز یمن یکی از کشورهای صدرنشین فهرست کشورهای گرسنه جهان بود.

این سازمان می گوید برای رساندن غذا و کمک به یمن تا ماه مارس آینده، به ۲۵۷ میلیون دلار احتیاج دارد.

این هشدارهای سازمان ملل متحد پس از آن صادر شد که خبرگزاری رویترز عکس یک دختر ۱۸ ساله یمنی در بیمارستان را منتشر کرد که ظاهر بسیار لاغر و بدن تغییر شکل یافته او بر اثر گرسنگی، توجه جهانی گرفت.

یمن فقیرترین کشور شبه جزیره عربستان به شمار می رود و پس از جنگ دست کم ۱۰ هزار نفر از جمعیت آن کشته و میلیون ها نفر بر اثر جنگ نیابتی میان عربستان سعودی و ائتلاف عرب در یک سو و شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران در سوی دیگر، آواره شده اند.

سازمان بهداشت جهانی روز جمعه هشدار داد که وضع وخیم انسانی در یمن با شیوع اسهال در این کشور از قبل هم بدتر شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG