لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۴

عربستان بزرگترین بندر نظامی یمن را بمباران کرد


عربستان بزرگترین بندر نظامی یمن را بمباران کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

هواپیمای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، بزرگترین بندر نظامی یمن در حدیده را بمباران کردند. ایران قرار بود ابتدا یک کشتی باری به این بندر بفرستد.

جنگنده‌های عربستان سعودی و ناوهای این کشور روز چهارشنبه، ششم خرداد، بندر حدیده در غرب یمن و در کنار دریای سرخ را که به کنترل شورشیان حوثی درآمده، گلوله باران کردند، که بر اثر آن بخش بزرگی از آن پایگاه تخریب، و یکی از کشتی های نیروی دریایی یمن به نام بلقیس غرق شد.

از سوی دیگر، سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد که ادامه جنگ در یمن، به وخیم‌تر شدن وضعیت زندگی یمنی‌ها منجر شده است.

بمباران‌های هوایی ائتلاف و محاصره دریایی سواحل یمن، کمبود سوخت را به صورت یکی از مهمترین مشکلات روزمره مردم آن کشور درآورده است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفت کمبود شدید سوخت در مراکز درمانی اوضاع را به صورت فاجعه آمیزی درآورده است.

استفان دوژاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در این باره گفت: «همکاران ما در امدادرسانی بشردوستانه می‌گویند که بسیاری از خدمات ابتدایی در شهر تعز در جنوب یمن، کاملا متوقف شده است. وزارت بهداری یمن اعلام کرده که چند بیمارستان به دلیل کمبود سوخت تعطیل شده‌اند و درگیری‌های سنگین باعث دسترسی محدود به سایر تسهیلات پزشکی شده است. در یک ماه اخیر، ۱۸۷۰ نفر در سراسر یمن کشته شده اند، که نیمی از آنان غیرنظامی اند...، البته با توجه به شدت گرفتن نبردها در روزهای اخیر، احتمالا ارقام تلفات بسیار بیشتر از این است.»

کنفرانس پیشنهادی سازمان ملل برای صلح یمن که برای پنجشنبه هفتم خرداد برنامه‌ریزی شده بود، به دلایل گوناگون به تعویق افتاده، اما امید به نوعی از مذاکره و آشتی ملی، هنوز از بین نرفته است.

دولت در تبعید یمن هم اعلام کرده، تنها زمانی با حوثی ها گفتگو می کند، که آن شورشیان اقتدار دولت مشروع را شناسائی کرده و از شهرهای بزرگ یمن خارج شوند.

XS
SM
MD
LG