لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

ادعای گروه انصار‌الله یمن: چهارشنبه با پهپاد به اسرائیل حمله کردیم؛ اسرائیل تایید نکرد


گنبد آهنین در اسرائیل
گنبد آهنین در اسرائیل

گروه انصار‌الله یمن موسوم به حوثی‌‌ها که مورد حمایت جمهوری اسلامی است چهارشنبه شب مدعی شد با پهپاد، حملات گسترده‌ای را به منطقه ایلات در خاک اسرائیل انجام داده، ارتش اسرائیل اما چنین حمله‌ای را تایید نکرد.

به نوشته تایمز اسرائیل، گروه حوثی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نیروهای مسلح یمن، طی ساعات گذشته تعداد زیادی پهپاد را به سمت چندین هدف در اسرائیل پرتاب کردند و به اهداف خود رسیدند و به عملیات نظامی خود در حمایت از مردم فلسطینی ادامه خواهند داد.»

براساس این گزارش حزام الاسد، یکی از اعضای دفتر سیاسی حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی، در شبکه ایکس به عبری و عربی نوشت: «آن سوی ایلات» ارتش اسرائیل اما این ادعا را تایید نکرد و گفت که هیچ آژیر حمله هوایی در «ایلات» به صدا در نیامده است.

گروه انصار‌الله روز گذشته مسئولیت حمله با هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک به اسرائیل را بر عهده گرفت ارتش اسرائیل اما اعلام کرد یک موشک زمین به زمین را که به سمت خاک اسرائیل شلیک شده بود، رهگیری و منهدم کرده است.

در پی حملات حوثی‌ها، ارتش اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد شناورهای موشکی خود را در دریای سرخ به عنوان نیروی تقویتی مستقر کرده است.

حوثی‌ها که بخشی از «محور مقاومت» مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند، پس از حمله حماس به اسرائیل در پانزدهم مهر، گفتند که «پشت سر فلسطینی‌ها» هستند و جبهه جدیدی را برضد اسرائیل گشوده‌اند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جمعه پنجم آبان، در دیدار با دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به «احتمال گسترش دامنه جنگ و گشودن جبهه های جدید در منطقه» علیه اسرائیل هشدار داده بود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اما در گفت‌وگویی با شبکه خبری اِی‌بی‌سی نیوز که روز یکشنبه هفتم آبان پخش شد، گفت آمریکا همچنان به حملات جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های نیابتی‌اش پاسخ خواهد داد.

دولت بایدن در سال ۲۰۲۱، حوثی‌ها را از فهرست سازمان‌های تروریستی خود حذف کرد.

خارج‌کنندگان نام گروه حوثی از فهرست سازمان‌های تروریستی معتقد بودند که تروریستی دانستن این گروه می‌تواند بحران انسانی در یمن را تشدید و توزیع کمک‌ها در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها را دشوارتر کند.

این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی در دولت دونالد ترامپ به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده بودند.

XS
SM
MD
LG