لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۰

حمله شورشی ها در جنوب یمن


مقامات امنیتی در یمن می گویند هزاران شورشی در استان حضرموت در جنوب کشور به فروشگاه های متعلق به شمالی ها حمله کردند، افسران پلیس را ناچار ساختند از پاسگاه های خود فرار کنند، و در اعتراض به کشته شدن یک رهبر قبیله ای در ۲ دسامبر اعتصاب عمومی برپا کردند.

به گزارش اسوشیتد پرس، شورش های روز جمعه پس از آن آغاز شد که رهبران عشایر مردم را به قیام و اعتصاب در مرکز استان فراخواندند و، به گفته مقامات، خواهان اخراج پلیس و سربازان وبه دست گرفتن کنترل ادارات دولتی و شهرداری ها شدند.

رهبر قبیله ای در یک پاسگاه نظامی، همراه با دو نفر دیگر که مقامات امنیتی آنها را مظنونین مرتبط با القاعده توصیف کردند، کشته شد.

در روزهای اخیر، خشم در میان قبایل، موجب شد عابد ربو منصورهادی میانجیگرانی را به جنوب بفرستد و پیشنهاد کند اختلافات از طریق یک کمیسیون عشایری برطرف شود.

اتحادیه قبیله ای حضرموت در بیانیه ای از رئیس جمهوری در خواست کرد به شرایط قبایل بپردازد و نیروهای ارتش و پلیس را با ایلمردان محلی عوض کند. نیروهای امنیتی در دیگر شهرهای جنوبی مانند عدن نیز مستقر شده اند.

یمن، فقیرترین کشورجهان عرب، با مشکلاتی عظیم در چندین جبهه روبرو است. نیروهای نظامی در جنگ با شاخه محلی القاعده، که واشنگتن آن را یکی از خطرناکترین گروه های تروریستی جهانی تلقی می کند، درگیرهستند. جنبش نیرومندی از جنوبی ها خواهان خودمختاری بیشتر از شمال است.

در شمال، سلفی های فوق محافظه کار با یک جنبش شورشی، که به یک شاخه شیعه تعلق دارد، می جنگند. رزمندگان با سلاح های سنگین مواضع یکدیگر را می کوبند، تا کنون صدها تن کشته شده اند.

در همین حال، دولت مرکزی، به رهبری هادی که غرب از آن حمایت می کند، و جای علی عبدالله صالح را گرفت، با چالش هایی از داخل از مخفی گاه های دولت صالح روبرو است.
XS
SM
MD
LG