لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

هشدار رئیس جمهوری یمن به شورشیان شیعه


رئیس جمهوری یمن به شورشیان شیعه مسلح در آن کشور، که تظاهرات اعتراضی در صنعا را هدایت می‌کنند، هشدار دادآ مریکا و دیگر قدرت‌های جهانی با شورش و قدرت‌نمایی آنها مخالف هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از خبرگزاری صبا، عابد ربو منصور مهدی روز چهارشنبه گفت «مردم، در سطوح سیاسی، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، گروه‌های مسلح قبیله‌ای که سعی در تحمیل وضعیت فعلی را دارند، رد می‌کنند.»

رئیس جمهوری یمن در ادامه گفت پیام‌های تلفنی از برخی مقام‌های ایالات متحده، شورای امنیت سازمان ملل متحد و شماری از کشورهای عربی دریافت کرده که همه مخالفت خود را با هر شورشی علیه «وفاق ملی» ابراز کرده‌اند.

وی این موضوع را پس از آن عنوان کرد که عبدالمالک الحوتی، رهبر حوتی‌های یمن، عهد کرد تا پذیرش تقاضاهایش به تظاهرات ادامه دهد. معترضان می‌خواهند دولت یمن کنار برود و یارانه‌های سوخت دوباره برقرار شود.

حدود دو هفته است که هزاران نفر از طرفداران قبیله حوتی در صنعا جمع شده‌اند، در نزدیکی وزارتخانه‌ها چادر زده‌اند و مردان مسلح روی پشت بام‌ها موضع‌گیری کرده‌اند. این اقدامات، مقامات امنیتی یمن را نگران کرده و موجب شده است دستور دهند نیروهای ویژه در پایتخت مستقر شوند.

حوتی ها شورش ۶ ساله‌ای علیه علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن در شمال کشور براه انداختند که در سال ۲۰۱۰ رسما پایان یافت. ام پس از برکناری صالح، با اسلامگرایان محافظه کار در چندین شهر و روستا در شمال به جنگ پرداخته‌اند و آنها را متهم می‌کنند که پایگاه‌های خود را به مراکزی برای گسترش افراط گرایی تبدیل کرده‌اند.

طی هفته‌های گذشته، حوتی‌ها با گروه اخوان المسلمین و شاخه سیاسی آن، حزب اصلاح، جنگیده‌اند و آن را شکست داده‌اند.

XS
SM
MD
LG