لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۴

القاعده در یمن «امارت اسلامی» تاسیس می‌کند


شاخه القاعده در یمن در اطلاعیه‌ای با اعلام این که قصد دارد یک امارت اسلامی در استان دور افتاده حضرموت در شرق آن کشور برپا کند، به زنان و مردان در آن مناطق فرمان داد از قوانین و مقررات شرعی اعلام شده توسط آن گروه پیروی کامل کنند.

خبرگزاری رویترز، با اعلام این خبر به نقل از رسانه‌های و نیز ساکنان محلی نوشت، این اعلامیه القاعده مستقر در شبه جزیره عربستان که روز سه شنبه صادر شد، بر نگرانی‌ها نسبت به احتمال افزایش جاه ‌طلبی‌های آن گروه برای دست زدن به اقدامی مشابه آن چه که پیکارجویان «دولت اسلامی» در عراق و سوریه انجام دادند، خواهد افزود.

گروه سنی افراطی دولت اسلامی عراق و شام که از ماه گذشته حملات خشونت‌باری را در شمال عراق آغاز کرد، پس از تصرف بخش‌های وسیعی از آن مناطق، اعلام برپایی یک دولت خوانده اسلامی در دو سوی مرزهای مشترک عراق و سوریه کرد و به «دولت اسلامی» تغییر نام داد.

القاعده در شبه جزیره عربستان یکی از فعالترین شاخه‌های شبکه جهانی القاعده تلقی می‌شود. پس از آن که ارتش یمن با پشتیبانی پهپادهای آمریکایی، پیکارجویان را از قرارگاه‌های‌ خود در جنوب یمن بیرون راند، آنها کانون عملیات خود را به سمت حضرموت تغییر دادند.

اضافه بر این چالش، دولت یمن همچنین با آشوب‌های سیاسی ناشی از قیام مردمی سال ۲۰۱۱ روبروست و با جدایی‌خواهان در شمال و نیز شورشیان در جنوب در حال جنگ است.

XS
SM
MD
LG