لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۸

درگیری کارمندان سفارت آمریکا با آدم‌ربایان یمنی


ورودی اصلی سفارت آمریکا در صنعا
ورودی اصلی سفارت آمریکا در صنعا
وزارت خارجه ایالات متحده روز شنبه اعلام کرد به دنبال تلاش مردان مسلح یمنی برای آدم ربایی در ماه آوریل در صنعا، کارمندان سفارت آمریکا دو مرد مسلح را به ضرب گلوله کشتند.

ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: «می توانیم تایید کنیم که ماه گذشته دو کارمند سفارت آمریکا در یمن هنگامی که در برابر آدم ربایان یمنی قرار گرفتند، به سوی آنها شلیک کردند.»

خانم هارف گفت در این رویارویی دو نفر کشته شدند. کارکنان آمریکایی مذکور نیز یمن را ترک کرده اند.

منابع امنیتی در صنعا می گویند تصاویر تلویزیونی مداربسته نشان داد که آمریکایی ها در یک مغازه سلمانی بودند که دو مرد مسلح، که به لباس ماموران امنیتی در آمده بودند، وارد مغازه شدند و سپس درگیری آغاز شد.

به گفته منابع آگاه، در پایان تصاویر ویدئویی دیده می شود که دو مرد یمنی روی زمین افتاده اند.

نیویورک تایمز روز جمعه گزارش داده بود که یک کماندوی ویژه آمریکایی و یک مامور سیا دو آدم ربای یمنی مسلح را در یک سلمانی در صنعا کشتند.

این روزنامه به نقل از دو مامور ارشد آمریکایی که نامشان فاش نشده گفت دو آمریکایی مذکور چند روز پس از حادثه با همکاری دولت یمن از آن کشور خارج شدند.

به دنبال وقایع خشونت آمیز اخیر در یمن، آمریکا سفارت خود در صنعا را به روی عموم بست.

روز جمعه، مردان مسلح مظنون به عضویت در القاعده به کاخ ریاست جمهوری یمن حمله کردند و تلاش کردند وزیر دفاع را در اتومبیلش هدف قرار دهند.

از ماه آوریل (حدود فروردین) دولت یمن کمپین مقابله با گروه یمنی «القاعده در شبه جزیره عربستان» AQAP -که فعال ترین واحد القاعده- محسوب می شود را تشدید کرده است و آنان را از برخی مخفی گاه هایشان در جنوب بیرون رانده است.

دولت یمن همچنین در ماه آوریل حملات هوایی را علیه القاعده در شبه جزیره عربستان ترتیب داد و گفت دست کم ۵۵ شبه نظامی را کشته است.

واشنگتن یمن را یکی از عمده ترین مکان های مبارزه علیه شبه نظامیان اسلامگرا تلقی می کند.
XS
SM
MD
LG