لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

حوثی‌ها می‌گویند به اسرائيل موشک و پهپاد شلیک کردند؛ اسرائيل: دو تهدید هوایی را منهدم کردیم


مردان مسلح در مناطق تحت کنترل حوثی‌های یمن پرجم فلسطینی در دست دارند - آرشیو
مردان مسلح در مناطق تحت کنترل حوثی‌های یمن پرجم فلسطینی در دست دارند - آرشیو

حوثی‌های یمن که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران هستند می‌گویند موشک‌های بالستیک و پهپادهایی را به سمت اسرائیل شلیک کردند.

به گزارش رویترز، حوثی‌های یمن روز سه‌شنبه گفتند که «تعداد زیادی» موشک‌ بالستیک و پهپاد به سمت اسرائیل شلیک کردند.

سخنگوی نظامی این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای تلویزیونی گفت این سومین عملیاتی است که اسرائیل را هدف قرار می‌دهد و در آینده هم حملات بیشتری انجام می‌شود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به تازگی مدعی شده است که این حکومت در منطقه گروه‌های نیابتی ندارد؛ اما حوثی‌ها و دیگران بارها از تسلیحات ساخت ایران استفاده کرده‌اند.

افزایش حملات گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی به نیروهای آمریکایی و اسرائيل خطر گسترش جنگ اسرائيل با حماس را افزایش می‌دهد.

پیشتر رویترز در روز سه‌شنبه گزارش داد که ارتش اسرائیل گفته است که از سامانه دفاع هوایی «پیکان» برای نخستین‌بار و از زمان آغاز جنگ با حماس در ۱۵ مهر، برای رهگیری یک موشک زمین به زمین که به سمت خاک این کشور در نزدیکی دریای سرخ شلیک شده بود، استفاده کرد.

آژیرهای حمله هوایی اسرائیل نیز در رویدادی جداگانه روز سه‌شنبه در منطقه تفریحی ایلات در دریای سرخ به صدا درآمد و ارتش اسرائیل اعلام کرد که یک «هدف هوایی» در حال نزدیک شدن را سرنگون کرد.

ارتش اسرائيل گفت، «هیچ تهدید یا خطری برای غیرنظامیان وجود نداشت» و با این تهدید با موفقیت برخورد کرد.

یک سخنگوی ارتش به رویترز گفت که این دو تهدید هوایی مجزا از هم بودند.

هفته گذشته، اسرائیل جنبش حوثی‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران را به شلیک پهپادهایی که باعث انفجار در دو شهر مصر در دریای سرخ شد، متهم کرد و گفت که آنها قصد داشتند به اسرائیل حمله کنند اما پهپادها در مصر منفجر شد.

پنتاگون گفت که یک کشتی جنگی نیروی دریایی آمریکا در ۲۷ مهر سه موشک کروز و چندین پهپاد پرتاب شده ‌حوثی‌ها را از یمن را که به طور بالقوه به سمت اسرائیل شلیک شده بود، رهگیری کرد.

رهبر حوثی‌های یمن پیشتر گفت اگر آمریکا به طور مستقیم در درگیری غزه مداخله کند، این گروه با شلیک پهپاد و موشک پاسخ خواهد داد و گزینه‌های نظامی دیگری را نیز در پیش خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG