لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

شهر زنجبار یمن از کنترل شورشیان حوثی خارج شد


حرکت نیروهای حامی رئیس جمهوری یمن به سمت مواضع حوثی ها
حرکت نیروهای حامی رئیس جمهوری یمن به سمت مواضع حوثی ها

همزمان با بازدید رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی از پایتخت یمن، نیروهای متحد رئیس جمهوری در تبعید عربستان، شورشیان حوثی را از شهر زنجبار بیرون راندند.

بر اساس گزارش‌ها، روز یکشنبه ۹ اوت نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی موفق شدند شیعیان حوثی را از شهر زنجبار در جنوب یمن بیرون برانند. حوثی‌ها، که پیشتر از بندر عدن عقب نشینی کرده بودند، روز جمعه نیز کنترل لابوزه، آخرین پایگاه نظامی در جنوب یمن را از دست دادند. عقب نشینی‌های اخیر حوثی‌ها در پی تشدید حملات هوایی عربستان و ورود سربازان اماراتی به یمن و حمایت آنان از نیروهای وفادار به رئیس جمهوری یمن صورت گرفته است.

همزمان با این رویدادها، پیتر مارر، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی از ویرانه‌های ناشی از جنگ در پایتخت یمن، که همچنان در کنترل حوثی‌هاست، دیدن کرد. آقای مارر همچنین از یک بیمارستان در صنعا بازدید کرد. دفتر صلیب سرخ بین‌المللی هدف سفر دو روزه پیتر مارر به یمن را ارزیابی دامنه ویرانی‌ها و دعوت طرف‌های درگیر به پایبندی به مقررات و اصول جنگ و رعایت قوانین بشردوستانه عنوان کرده است.

من به یمن آمده ام تا به چشم خودم تاثیر جنگ را ببینم و اینجا، در شهر قدیمی صنعا مانند بسیاری اماکن دیگر در سراسر کشور، این تاثیرات مشهود است.

از سوی دیگر، نزدیک به یکصد تن از آسیب دیدگان درگیری‌های یمن در پایتخت اردن بستری شدند. این افراد اکثرا توسط گلوله زخمی شده‌اند روز شنبه برای مداوا به بیمارستان‌های شهر امان در اردن منتقل شدند.

XS
SM
MD
LG