لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

مخالفان حوثی ها با ورود سربازان اماراتی به یمن پایگاه مهمی را تصرف کردند


نیروهای حامی دولت یمن در عدن
نیروهای حامی دولت یمن در عدن

نیروهای حامی عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن روز سه شنبه پایگاه نظامی عمده ای را از کنترل شورشیان شیعه حوثی بیرون آوردند.

نیروهای طرفدار دولت، با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، پایگاه هوایی العباد را که در حدود ۶۰ کیلومتری بندر عدن قرار دارد، تصرف کردند.

این پایگاه مرکز اطلاعاتی مهمی است که نیروهای آمریکایی از آن در حملات هواپیماهای بدون سرنشین علیه مواضع القاعده در شبه جزیره عربستان استفاده می کردند،. تصرف این پایگاه پس از آن صورت می گیرد که گفته شد امارات متحده عربی یک تیپ نظامی را برای کمک به نیروهایی که با شورشیان حوثی می جنگند به یمن فرستاده است.

نیویورک تایمز این تصمیم را اقدامی که می تواند نبرد منطقه ای بین ایران و سلطان نشین های خلیج فارس را شدت بخشد توصیف می کند و بنقل از مقامات ارشد نظامی یمن و آمریکا می گوید سربازان اماراتی در روزهای اخیر، همراه با تانک و دیگر خود روهای زرهی، وارد بندر عدن در جنوب یمن شدند و روز دوشنبه عملیات بیرون راندن نیروهای حوثی از یکی از بزرگترین و مهمترین پایگاه های هوایی یمن را آغاز کردند.

ائتلافی از کشورهای عرب سنی، به رهبری عربستان سعودی، از اواخر ماه مارس سرگرم بمباران مواضع حوثی ها در یمن بوده است، و بر این باور است که آنها از سوی ایران، رقیب منطقه ای عربستان می جنگند.

حوثی ها اتحاد با ایران را می پذیرند، اما این نظر را که بعنوان نایب آن عمل می کنند، نادرست می دانند. دولت اوباما نیز گفته است سعودی ها در مورد ارتباط بین تهران و شورشیان حوثی بزرگ نمایی می کنند.

نیویورک تایمز می نویسد ائتلاف که شاهد بن بست در نبرد و نیز افزایش محکومیت بین المللی حملات هوایی که موجب مرگ صدا غیر نظامی در یمن شده بوده است، اخیرا کمک به نیروهایی را که در عدن با حوثی ها می جنگند، افزایش داده است.

به گفته فرماندهان نظامی در جنوب یمن، شمار کوچکی از سربازان سعودی و امارات در چند هفته گذشته در نبرد در یمن شرکت داشته اند. با این حال، ورود تیپ اماراتی، برای نخستین بار ورود نیروی خارجی بزرگی به جنگ زمینی را نشان می دهد. یک مقام ارشد نظامی آمریکا گفت مداخله نظامی دو کشور بر نگرانی آنها از نفوذ فزاینده ایران تاکید می گذارد.

در گزارش نیویورک تایمز گفته می شود حوثی ها و متحدان آنها هنوز بخش های بزرگی از یمن را در کنترل دارند و بر شمال کشور کاملا مسلط شده اند. اما، در چند هفته گذشته، در حالی که مناطقی را از دست داده اند و ائتلاف منابع نظامی بیشتری به بکار گرفته است، با فشار شدید روبرو بوده اند.

در جنوب، حوثی ها با نیروهایی شامل جدایی خواهان جنوب و افرادی که در خلیج فارس آموزش دیده اند و اینک سربازانی از امارات متحده عربی، می جنگند. آنها همچنین با پیکارجویان وابسته به القاعده می جنگند.

XS
SM
MD
LG