لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

العربیه می‌گوید علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن در صنعا کشته شد


نمایی از شهر صنعا
نمایی از شهر صنعا

شبکه تلویزیونی سعودی العربیه روز دوشنبه به نقل از منابع آگاه مرگ علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن تایید کرد. پیشتر برخی منابع دیگر از مرگ او خبر داده بودند. آقای صالح که ابتدا با شیعیان حوثی علیه عربستان بود، در هفته های اخیر با این گروه درگیر شده بود.

علی عبدالله صالح اخیرا در یک سخنرانی تلویزیونی خواهان توقف محاصره بنادر و خشونت ها در یمن شده و برای رایزنی و همکاری با ائتلاف به رهبری ریاض برای آغاز آنچه فصلی جدید و مثبت در یمن خواند، ابراز آمادگی کرده بود.

درخواست آقای صالح برای معامله با ریاض، سبب فروپاشی اتحاد حوثی ها و حامیان علی عبدالله صالح شد که در سال ۲۰۱۵ میلادی عبد ربو منصور هادی، رئیس جمهوری وقت یمن را از پایتخت بیرون راند.

آنتونیو گوتیرس، دبیرکل سازمان ملل متحد پیشتر خواهان آتش بس در صنعا و حومه پایتخت یمن شده است که در روزهای اخیر صحنه درگیری مرگبار شیعیان حوثی و شبه نظامیان حامی علی عبدالله صالح بوده است. به گفته دبیرکل سازمان ملل تداوم درگیری های دو گروه جلوی تلاش ها برای تامین نیازهای حیاتی بشردوستانه در آن منطقه را گرفته است.

در همین حال جنگنده های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی مواضع شبه نظامیان در صنعا، پایتخت یمن را هدف قرار دادند.

به گفته شاهدان عینی حمله های هوایی شبانه عمدتا مواضع حوثی های برخوردار از حمایت ایران را هدف قرار داده اند.

رئیس منطقه خاورمیانه کمیته جهانی صلیب سرخ می گوید حمله های هوایی و آتش توپخانه مردم را در خانه هایشان حبس کرده بود و یک انبار داروی صلیب سرخ در بمباران شبانه مورد اصابت قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG