لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۵

رای کنگره به نقش آمریکا در یمن


گزارشی از کریستینا مارکوس در هیل

مجلس نمایندگان آمریکا دوشنبه با تصویب قطعنامه ای خواهان یک راه حل سیاسی برای مناقشه در یمن شد. این اقدام نتیجه مصالحه ای با یک گروه دو حزبی از قانونگذاران بود. گروهی از اعضای کنگره خواستار رای گیری بر سر توقف مشارکت ارتش آمریکا در جنگ یمن بودند.

این قطعنامه که با ۳۶۶ رای موافق، ۳۰ رای مخالف و یک رای ممتنع به تصویب رسید هدف گرفتن مردم غیرنظامی در یمن را تقبیح کرده و از تمام طرفین درگیر می خواهد «تلاش ها برای به کار گرفتن تمام تدابیر لازم و مقتضی با هدف پرهیز از تلفات غیرنظامی و دسترسی بشردوستانه بیشتر را افزایش بدهند».

چهار تنظیم کننده دموکرات و جمهوریخواه قطعنامه ابتدا قصد داشتند پایان بخشیدن به نقش آمریکا در جنگ علیه حوثی های یمن را به رای بگذارند.

قطعنامه نهایی نتیجه مذاکره این قانونگذاران با رهبری کمیته امور خارجی و کمیته مقررات کنگره است و در آن اشاره ای به پایان یافتن نقش نظامی آمریکا در یمن نشده است. گذشته از دعوت به پایان یافتن خشونت و تشویق دیگر دولت ها به ارائه کمک های بشردوستانه، در قطعنامه یادآوری شده است که کنگره مجوزی برای استفاده از نیروی نظامی علیه نهادهای درگیر در مناقشه یمن به طور مشخص صادر نکرده است. قانونگذاران معتقدند شرایط یمن مشمول اختیارات دولت در جنگ عراق و افغانستان نمی شود.

اد رویس، رییس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، می گوید: «اگر چه ما کمک های لجستیک در اختیار شرکای سعودی مان در منطقه می گذاریم، ولی نیروهای ایالات متحده به عملیات خصمانه علیه نیروهای حوثی در یمن دست نمی زنند.»

حوثی ها از سال ۲۰۱۵ کنترل صنعا، پایتخت یمن، را در دست گرفته و دولت به رسمیت شناخته شده در صحنه بین المللی را از قدرت خلع کردند. نیروهای نظامی تحت رهبری سعودی ها از آن زمان تا کنون نتوانسته اند حوثی ها را از صنعا عقب برانند.

در قطعنامه کنگره به نقل از کمیساریای عالی حقوق بشر قید شده است که طی دو سال گذشته دست کم ده هزار غیر نظامی در جنگ یمن کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG