لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۴

رئیس جمهوری یمن کابینه این کشور را منحل کرد


رئیس جمهوری یمن کابینه این کشور را منحل کرد
رئیس جمهوری یمن کابینه این کشور را منحل کرد

با ادامه تظاهرات در یمن و درخواست معترضان برای برکناری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن کابینه خود را یکسره منحل کرد.
این خبر پس از آن اعلام شد که قبیله متعلق به خود رئیس جمهوری یمن به اعتراض ها پیوسته و خواستار استعفای او شد و ده ها هزار یمنی در مراسم تشییع جنازه تظاهرکنندگانی که روز جمعه به دست نیروهای صالح کشته شدند شرکت کردند.

سوگواران در روز یکشنبه در یک تشییع جنازه گسترده برای ۵۲ تن از افرادی شرکت کردند که دو روز پیش در تظاهرات در نزدیکی دانشگاه صنعا، بر اثر تیراندازی نیروهای حامی دولت و رئیس جمهوری جان خود را از دست دادند. دولت یمن به نظر می رسد که برای کاهش تنش ها نیروهای پلیس را از خیابان ها خارج کرد و به جای آنان شمار فراوانی از نیروهای غیرمسلح را به خیابان ها فرستاد.

شیخ صدیق الاحمر، رئیس قبیله حاشد، که علی عبدالله صالح نیز متعلق به آن است، با صدور بیانیه ای مشترک با روحانیون ارشد در شامگاه شنبه، رئیس جمهوری یمن را مسئول کشتار تظاهرکنندگان خواند. آنان در این بیانیه خواستار استعفای صالح و پایان حاکمیت ۳۲ ساله او شدند. این بیانیه همچنین جوانان و دیگر فعالان اپوزیسیون که در تظاهرات هر روزه ای که بیش از یک ماه پیش در صنعا و دیگر شهرها آغاز شد، را ستود. این بیانیه همچنین سربازان یمنی را به سرپیچی از فرمان حمله به تظاهرکنندگان فراخواند.

XS
SM
MD
LG