لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

فرمانده هان ارشد یمنی به اپوزیسیون پیوستند


یک افسر یمنی در حالی که همراه دیگر افسران ارتش به جمع مخالفان رییس جمهوری یمن پیوسته است، اسلحه خود را بالا می گیرد. ۲۱ مارس ۲۰۱۱
یک افسر یمنی در حالی که همراه دیگر افسران ارتش به جمع مخالفان رییس جمهوری یمن پیوسته است، اسلحه خود را بالا می گیرد. ۲۱ مارس ۲۰۱۱

بیشتر فرمانده هان ارشد ارتش یمن به معترضان پیوستند و خواستار برکناری علی عبدالله صالح، رییس جمهوری یمن شدند. این اقدام از فرسایش قابل توجه حمایت ها از رییس جمهوری یمن حکایت دارد.

علی محسن الاحمر، فرمانده ارشد نظامی یمن و از متحدان دیرین صالح، روز دوشنه «حمایت خود را از انقلاب مسالمت آمیز» بیان کرد و سرکوب معترضان را محکوم کرد.

دو فرمانده ارشد دیگر یمن و شمار دیگری از افسران عالی رتبه این کشور به نیروهای اپوزیسیون پیوسته اند.

پس از آنکه ژنرال الاحمر به جمع مخالفان رییس جمهوری یمن پیوست، تانک های حامی دولت و اپوزیسیون در خیابان های پایتخت صف آرایی کردند.

نیروهای گارد ریاست جمهوری، که حامیان صالح هستند، از کاخ ریاست جمهوری حفاظت کردند. در حالیکه تانک های واحد های نظامی که به اپوزیسیون پیوسته اند، در ورودی شهر صف آرایی کردند.

ژنرال الاحمر گفته است نیروهای او اکنون از مردم محافظت خواهند کرد. وی پیشتر هزاران نفر از سربازان را روز دوشنبه برای محافظت از معترضان مستقر کرد.

در همین حال، وزیر دفاع یمن روز دوشنبه گفت نیروهای نظامی یمن به رییس جمهوری وفادار می مانند و با هر گونه توطئه علیه آنچه وی «دموکراسی» و «مشروعیت قانون اساسی» خواند، مقابله خواهند کرد.

رییس جمهوری یمن گفت اکثریت مردم پشتیبان او هستند. این درحالی است که او همچنان با محکومیت های بین المللی و همچنین حوادث پس از برکناری کل کابینه اش در روز یکشنبه، روبروست.

از سوی دیگر، موج پیوستن چهره های قبیله ای و دیپلمات ها به اپوزیسیون یمن نیز رو به افزایش است.

شیخ صادق الاحمر، یکی از مهمترین رهبران قبیله ای در یمن، روز دوشنبه گفت به جنبش اعتراضات خیابانی می پیوندد. او، رهبر اتحاد قبیله ای حاشد است که علی عبدالله صالح متعلق به آن است.

XS
SM
MD
LG