لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۸

هیگل: افغانستان می گوید پیمان امنیتی امضا خواهد شد


سفیر آمریکا در افغانستان از هیگل استقبال کرد
سفیر آمریکا در افغانستان از هیگل استقبال کرد
چاگ هیگل وزیر دفاع آمریکا می گوید وزیر دفاع افغانستان به او اطمینان داده است پیمان امنیتی با آمریکا «به موقع» امضا خواهد شد.

هیگل این موضوع را روز شنبه درپی دیداری با بسم الله خان محمدی همتای افغان خود در کابل مطرح ساخت.

او همچنین گفت قصد ندارد با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان ملاقات کند و افزود دعوتنامه ای نیز دریافت نکرده است.

کرزی از امضای پیمان امنیتی، که وضعیت نیروهای آمریکا و ماموریت آنها را پس از ۲۰۱۴ مشخص می سازد، خودداری کرده است.

مقامات آمریکایی گفته اند پیمان باید تا پایان سال جاری امضا شود، در غیر این صورت آمریکا گزینه ای جز این که تمام سربازانش را پس از ۲۰۱۴ خارج کند نخواهد داشت.

هیگل در پی سفری به کشورهای حاشیه خلیج فارس به افغانستان رفت. او به رهبران کشورها اطمینان داد ایالات متحده به تعهدات خود در منطقه پس از توافق اتمی اخیر با ایران پای بند خواهد بود.

هیگل روز شنبه در یک مجمع امنیتی در بحرین سخن گفت و سعی کرد این نگرانی ها را که معامله اتمی با ایران، همراه با فشارهای بودجه ای در آمریکا و خروج از افغانستان، ممکن است نشانه ای از کمرنگ شدن تعهد واشنگتن به منطقه باشد کاهش دهد.

هیگل در مجمع گفت و شنود منامه بر قدرت نظامی آمریکا در منطقه تاکید گذاشت و از جمله به حضور ۳۵ هزار پرسنل نظامی، همراه با سیستم های اطلاعاتی، انواع تانک ها، توپخانه، هواپیما و کشتی اشاره کرد.

رهبران کشورهای خلیج فارس نگران هستند که توافقنامه ژنو ممکن است ایران را تقویت کند وموجب بی ثباتی درمنطقه شود.

هیگل گام های جدیدی را برای بهبود همکاری های امنیتی پیشنهاد کرد. بحث های منظم درباره دفاع موشکی با فرماندهان نیروی هوایی در منطقه و دادن اجازه خرید سامانه های پدافند ساخت آمریکا به «شورای همکاری خلیج» از آن جمله است.
XS
SM
MD
LG