لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۵

دمپسی:مخاطرات خروج نیروهای خارجی از افغانستان


یک مقام ارشد نظامی آمریکا هشدار داده است خروج اکثر نیروهای آمریکا و متحدان آن از افغانستان درپایان سال آینده، دستاوردهایی را که در جریان جنگ با طالبان به دست آمده است به خطرخواهد انداخت ومنطقه را بی ثبات تر خواهد کرد.

به گزارش اسوشتید پرز، ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، این موضوع را سه شنبه شب در جریان دیداری از پایگاه هوایی بگرام در شمال کابل با خبرنگاران در میان گذاشت و گفت «مخاطرات زیاد است. نیروهای افغان علیرغم میلیارد ها دلاری که در نزدیک به ۱۳ سال برای آموزش آنها خرج شد، هنوز با یک شورش انعطاف پذیر درگیر هستند. بی ثباتی در افغانستان، بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان، همچنین می تواند بر منطقه تاثیر بگذارد.»

دمپسی گفت چنین نگرانی هایی افغانستان را برای آمریکا و متحدانش، علیرغم کاهش علاقه به مناقشه در داخل، مهم می سازد.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اظهارداشت کم شدن بی ثباتی در افغانستان بر همسایگانش اثر خواهد گذاشت و افزود امکان ایجاد فضایی که در آن پناهگاه های امن برای تروریسم به وجود آید نگران کننده است.

او گفت مهم است افغانستان با یک دولت کارآمد و نیروهای امنیتی که بتوانند از سربرداشتن دوباره القاعده و وابستگان به آن جلوگیری کنند، برجا بماند.

چنین کاری تا حدودی زیاد به پیمان امنیتی دوجانبه بستگی دارد که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به تدوین آن کمک کرد، اما تاکنون حاضر نشده است آن را امضا کند.

ژنرال دمپسی گفت بدون حضور خارجی «توسعه نیروهای امنیتی متوقف و کُند خواهد شد.»

کرزی می گوید می خواهد جانشین او پس از برگزاری انتخابات در ماه آوریل توافقنامه را امضا کند، اما اگر آمریکا مواد تازه ای به آن بیافزاید، از جمله پایان دادن به حملات به خانه های افغان ها و کمک به مذاکرات صلح با طالبان، امضای پیمان را بررسی خواهد کرد.

دمپسی گفت او متن پیمان را نهایی تلقی می کند و آمریکا قصد ندارد درباره آنچه قبلا بحث شده است دوباره مذاکره کند.
XS
SM
MD
LG