لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

حکم یک سال زندان برای یاشار تبریزی: اراده ملی برای گذار از استبداد دینی بی‌بازگشت است


یاشار تبریزی، فعال مدنی و زندانی سیاسی
یاشار تبریزی، فعال مدنی و زندانی سیاسی

یاشار تبریزی، فعال مدنی مشروطه‌خواه، در پیامی از زندان اوین با اعلام این که حکم «یک سال زندان تعزیری» به او ابلاغ شده است، گفت که درخواست تجدیدنظر نمی‌کند و «این پرونده‌سازی‌ها» و «دادگاه‌های نمایشی» را قبول ندارد.

یاشار تبریزی در این پیام که روز چهارشنبه سوم آبان در حساب اینستاگرام او منتشر شده، گفته است که ۲۰ خرداد با هجوم چند مأمور وزارت اطلاعات به خانه‌اش و «تفتیش کامل و ضبط گوشی» او و همسرش، بازداشت و «بیشتر از دو هفته در انفرادی» نگه داشته شده است. او می‌گوید که پس از «بازجویی و ساختن اتهام» با سپردن وثیقه آزاد شد، اما چند روز پس از صدور حکم دادگاه، دوباره «در تبریز به شکل خشن با تعداد بالایی نیروی امنیتی بازداشت و بعد از سه روز به تهران و اوین و بند ۲۴۰ منتقل» شده است.

او افزوده است: «دوباره همان سوالات تکراری و اتهام های واهی گذشته و تهدید و تحقیر که البته این رفتارها شایسته خودشان است.»

این فعال مدنی با اعلام این که «در آخرین روزهای مهر حکم یک سال حبس تعزیری ابلاغ شد»، اضافه کرده است: «من با عدم اعتراض به حکم و محکمه تسلیم به رأی زدم. هم در گذشته هم امروز گفته‌ام که اساسا این پرونده‌سازی‌ها و برگزاری دادگاه‌های نمایشی را قبول ندارم و بی‌گناه در زندان نگهداری می‌شوم.»

تبریزی در این پیام گفته است: «ما زندگی حقیرانه را انتخاب نکردیم تا در کنارش مطالبه‌ای به نفع خود داشته باشیم، بلکه اولویت ما مبارزه و مطالبه است برای همه مردم و برای یک زندگی شایسته و آبرومندانه و رفاه نسبی که هر شهروند ایرانی باید دارا باشد.»

یاشار تبریزی که در بند چهار زندان اوین زندانی است، در پیامی به ملت ایران تأکید کرده است: «از بند و زندان نترسید و برای حق زندگی خود و فرزندان‌تان سکوت نکنید. حقیقت این است ما چیزی برای از دست دادن نداریم. فرآیند اراده ملی مردم ایران برای گذار از استبداد دینی بی‌بازگشت است.»

این فعال مدنی مشروطه‌خواه با تأکید بر ضرورت «تکثیر آگاهی و شجاعت»، افزوده است: «ناکارآمدی حکومت با تهدید و ارعاب و زندان و سرکوب درمان نخواهد شد.»

پیش از این سعید احمدی دلجو، فعال سیاسی، نیز در پیامی به صدای آمریکا با شرح وضعیت شماری از زندانیان سیاسی گفت که «بی‌عدالتی، بی‌کفایتی مدیران و مسئولان کشور و رهبری بی‌تدبیر که با ناخردی و نداشتن صلاحیت کشور را به آخرین درجات بی‌ثباتی رسانده» است.

XS
SM
MD
LG