لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۹

یلدای خانواده‌های کشته‌شدگان: هر شب ما «بلندترین شب سال» است


شب یلدا به یاد کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ایران
شب یلدا به یاد کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ایران

شب یلدا، این بلندترین شب سال، امسال در ایران با حال و هوایی متفاوت با هر سال برگزار شده است.

کاربران در فضای مجازی با اشاره به تجربه‌های تلخ خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات ضدحکومتی جاری در ایران نوشته‌اند که امسال، بلندترین شب سال یلدا نیست.

خانواده‌های افراد کشته شده به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی نیز می‌گویند برای آنها، هر شب، بلندترین شب سال است.

خاله نیکا شاکرمی به مناسب شب یلدا متنی را خطاب به نیکا نوشته و می‌گوید: «نود و دو روز است که هر شب، شب یلداست.»

آتش شاکرمی نوشته: «نود و دو روز است که روز تاریک است که چله زمستان است که بی‌برف سوز سرما استخوان‌سوز است.»

نیکا شاکرمی یکی از صدها جان‌باخته اعتراضات سراسری ایران است. او در روزهای پایانی ۱۶ سالگی‌اش در یکی از نخستین تجمعات اعتراضی در شهریور ماه کشته شد.

خواهر حدیث نجفی نیز با انتشار ویدیویی از حدیث که آواز می‌خواند و می‌رقصد نوشته است: «بی تو، یلدا زجرآورترین شب دنیاست.»

شیرین نجفی در ادامه خطاب به خواهرش گفته «بدون تو نه تنها شب یلدا که هیچ مناسبت خاصی نداریم.»

حدیث نجفی دختر بیست ساله‌ معترضی بود که روز سی‌ام شهریور در مهرشهر کرج توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد. شمار زیادی از شرکت‌کنندگان در مراسم چهلم حدیث هم بازداشت شدند و با احکام سنگین و حبس‌های طولانی روبرو هستند.

مادر سیاوش محمودی نیز عکسی از یلدای سال گذشته را از فرزندان و پدر و مادرش به اشتراک گذاشته و نوشته است: «یک خانواده کوچک با سادگی خودش اما خوشحال چون آرام جانم پیشم بود.»

استوری لیلا مهدوی، مادر سیاوش محمودی - شب یلدا
استوری لیلا مهدوی، مادر سیاوش محمودی - شب یلدا

سیاوش محمودی نوجوان ۱۷ ساله‌‌ای بود که ۳۰ شهریور در محله نازی‌آباد تهران با شلیک نیروهای حکومتی کشته شد. لیلا مهدوی، مادر سیاوش، پیشتر گفته بود «بلندترین شب زندگی» او شبی بود که تا صبح بیرون بیمارستان منتظر ماند تا ببیند پسر نوجوان «مجهول الهویه» کشته شده سیاوش است یا نه.

کاربران در فضای مجازی به صورت گسترده از یلدا آقافضلی نیز یاد کرده‌اند که متولد یلدا بود و چهلم او نیز به شب یلدا افتاده است.

یلدا آقافضلی، ۱۹ ساله، روز چهارشنبه چهارم آبان در تهران بازداشت شده و به زندان قرچک ورامین انتقال یافته بود. او پس از آزادی موقت درگذشت.

سرپرست دادسرای جنایی استان تهران ادعا کرد که درگذشت خانم آقافضلی «به علت مصرف بیش از حد مواد مخدر از نوع شیشه» بوده است. اما در فایل صوتی منتسب به آخرین صحبت‌های این دختر جوان با دوستش، یلدا سرحال است و از این که بازجو در برگه نوشته «متهم اظهار پشیمانی نکرد»، ابراز خوشحالی می‌کند.

همزمان با فرا رسیدن شب یلدا، شماری از شهروندان نیز سفره یلدا را بر سر مزار جانباختگان اعتراضات سراسری در ایران پهن کرده‌اند و یاد آنها را گرامی داشته‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۳۰ آبان به مناسبت فرا رسیدن شب یلدا در بیانیه‌ای با مردم ایران ابراز همدردی کرد.

در این بیانیه با اشاره به کشته شدن ایرانیان در جریان سرکوب معترضان، آمده است که شب یلدا در ایران معمولا برای بسیاری از ایرانیان زمانی برای شادی و «جشن گرفتن در خانه با عزیزان است... اما بسیاری از خانواده‌ها امشب با صندلی‌های خالی روبرو می‌شوند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه خود از یلدا به عنوان «نماد پیروزی روشنایی بر تاریکی» یاد کرده است.

خبرگزاری هرانا تخمین زده است که از ۲۶ شهریور تا ۲۹ آذر ۱۴۰۱، ۵۰۶ نفر در جریان اعتراضات جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد، ۶۹ نفر زیر هجده سال سن داشته‌اند.

XS
SM
MD
LG